Vestibüloplasti Plastiği

Vestibüloplasti Plastiği Nedir?

Vestibüloplasti işlemi ağız boşluğunu genişletmek için yapılır. Yanaklar ile dişler arasındaki boşluğun derinleştirilerek sırt ekstansiyonunun yapıldığı cerrahi bir işlemdir. Dental kemik yapısının etrafındaki zarlarda meydana gelen değişiklikten oluşur. Sulkusu derinleştirmeyi içerdiği ve kemik yapısını bozmadığı için vestibül-sulkoplasti olarak da bilinir. 

Protezlerin rahatça oturması için belirli bir alan gerekir. Uygun uyum eksikliği sadece rahatsızlığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda hasta için çiğneme zorluklarına da yol açar. Ağız boşluğu içindeki sınırlı alan, diş hijyenini korumayı da zorlaştırarak plak oluşumuna ve enfeksiyona yol açar.

Vestibüloplasti Plastiğinde Prosedür Nasıl İşliyor?

Doğal dişlerini kaybetmiş kişiler, zamanla sırtta rezorpsiyon yaşarlar. Bu, takma dişlerin üzerine oturması ve rahatça oturması için mevcut alanı azaltır. Böyle bir durumda ağız içinde daha fazla boşluk yaratmak için Vestibüloplasti işlemi yapılır. 

Sadece tam protezler için değil, aynı zamanda implantların ve kısmi protezlerin optimal stabilitesi için de gereklidir. Ayrıca, membranın artık çıkıntıya bağlanarak vestibülü çok sığ hale getirdiği durumlarda da gerekli olabilir. 

Bazen bu prosedür, sakız ceplerinin yeniden yapılandırılması için de gerçekleştirilir. Mukoza zarı zayıflatılır ve her iki tarafı da kaplayacak ve antreyi genişletecek şekilde yayılır. Bu teknik ancak yeterli kemik ve yeterince esnek mukoza olduğunda kullanılabilir. Protezler yaklaşık bir ay sonra yapılır ve takılır.

İyileşme Süreci

Kemik yapısının yeterli, ancak hareketli mukozanın miktar olarak idealin altında veya kalitede olduğu durumlarda ikincil epitilizasyon tercih edilir. 

Zayıflamış mukoza bir tarafı örtmek için kullanılırken diğer tarafı taze epitel yüzeyinin gelişmesiyle iyileşir. Yeni yüzeyin gelişimi yaklaşık 3 hafta sürer ve ardından ağız boşluğunun yeni boyutuna göre protezler yapılır.

Vestibüloplasti işleminin başarısı için kemik yapısının bile yetersiz kaldığı durumlar vardır. Böyle bir durumda yeterli protez taşıma yüzeyi oluşturmak için deri grefti gerekli hale gelir. Vücudun tüysüz bölgelerinden alınan deri grefti, vestibülün sadece bir tarafını veya bazen her iki tarafını da kapatmak için kullanılır. İyileşme süresi yaklaşık 10 gündür, ancak başarı, alıcı sitenin kalitesine bağlıdır. Greftin yerleştirileceği bölge enfeksiyondan arındırılmış ve iyi bir kan kaynağına sahip olmalıdır.