Tam Protez Konya

Tam Protez Nedir?

Tamamen doku destekli protez uygulamalarına total protez denir. Bu tip protez, damak protezi olarak da bilinir. Total protezlerde, daha genç bir görünüm sağlamak için protez ile dudak ve yanak dolgunluğu sağlanabilir. Ayrıca tüm dişler estetik kurallara uygun olarak hizalanarak güzel bir gülümseme elde etmek mümkündür. Tam diş protezleri dokudaki destekleri nedeniyle hareketlidir. 

Alt damak üst damaktan daha az hacme sahiptir ve alt çenede dil alt protezi üst protezden daha hareketli hale getirir. Hastaların genel şikayetleri; Üst damaklarım stabil, fakat alt damaklarım yemek yerken ve konuşurken hareket ediyor. Bu harekete bağlı olarak, konturlar sıklıkla meydana gelir. 

Çürük, travma, kemik rezorpsiyonu nedeniyle tüm dişler kaybolduğunda, tam protezler dokudan alt ve üst çenelere destek ile çıkarılabilir protezlerdir. Total protezlerde, dudak ve yanak dolgunluğu bir protezle sağlanabilir ve yüzün daha genç bir görünümüne sahip olmak mümkündür. Tam diş protezleri dokudaki destekleri nedeniyle hareketlidir. Özellikle, alt damak alt damak alt damak, alt çene alt protez dil dil varlığı üst protez daha hareket yapar.

Tam Protezlerde Uygulanan Prosedürler

Takma dişler, ağızda oluşan ve kayıp veya çıkarılan doğal dişlerin yerini almak için diş hekimleriniz tarafından oluşturulan yapay dişler ve diş etleri. Takma dişler dolu veya kısmi olabilir, yani üst veya alt diş eti hattındaki tüm dişlerin yerini alabilir veya eksik olan birkaç tanesini değiştirebilirler. 

Ne tür protezlere ihtiyacınız olursa olsun, bunlar ağzınıza uyacak şekilde özel olarak tasarlanacak ve mevcut dişlerinizle görsel olarak eşleştirilecektir. Bu protezlerin gece çıkarılması ve yatmadan önce su ile dolu bir kapta saklanması tavsiye edilir. Hiçbir çıkarılabilir protez damakta mantar enfeksiyonu gibi hastalıklara neden olamaz. 

Çıkarıldıklarında, bir peçeteye sarılmamalı ve suyla dolu bir kapta tutulmalıdırlar. Özel temizleme tabletleri istek üzerine hastaya deşarj edilebilir. Ancak protezlerin fırça ile mekanik olarak temizlenmesi günde iki kez hasta tarafından yapılmalıdır. Her yemekten sonra yıkamadan ve uzun süreli renk değişimi için kullanabilirler.

Tam Protezde Kullanılan Teknikler 

Geçmişte, takma dişleri oluşturan yapay dişler porselen veya plastikten yapılmıştı, ancak daha modern takma dişler genellikle sert bir reçineden yapılmıştı. Takma diş yapmak için kullanılan malzemelerin doğal dişlerden daha kırılgan olduğu bilinmektedir ve düştüğünde veya başka türlü bakımı yapılmadığında kolayca yontulabilir veya çatlayabilir. 

Bu malzeme aynı zamanda doğal dişlerden çok daha hızlı aşınır ve bu nedenle her beş yılda bir yeni bir takma diş seti ile değiştirilmelidir. Total protezler, diğer adıyla tam protezler, tüm doğal dişlerinizin yerine geçen protezlerdir. Üst veya alt sakız hattınıza takabilir. Emme veya oral bir yapıştırıcı yardımı ile yerinde tutulabilirsiniz. Tıpkı kısmi protezlerde olduğu gibi kolayca çıkarılabilirler.