TME Çene Eklemi Rahatsızlıkları ve Tedavisi Konya

Çene Eklemi Tedavisi Nedir? Nedenleri Nelerdir? Rahatsızlıkları Nelerdir?

Sizin temporomandibular eklemleriniz kulağınızın hemen önünde bulunmaktadır. Bunun kafatasının şakak kemiklerini çeneye bağlayan bir menteşe olduğunu unutmamalısınız. Çenenizi yukarı, aşağı ve yana hareket ettirmenizi sağlar, böylece konuşabilir, çiğneyebilir ve çenenizi esnetebilirsiniz. Çeneniz ve yüzünüzdeki kasları kontrol eden problemler çene eklemi bozuklukları (TME) olarak bilinir.

TME’nin Nedenleri Nelerdir?

TME’ye neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Diş hekimleri, semptomların çenenizin kaslarıyla veya eklemin kendisiyle ilgili problemlerden kaynaklandığını düşünmektedirler. Çenenize, ekleminize veya başınızın ve boynunuzun kaslarındaki (ağır bir darbe) yaralanma, TME’ye yol açabilir.

TME’nin diğer nedenleri:

Dişlerinizi taşlama veya sıkma, bu durumda eklem üzerine çok fazla baskı uygulamaktadır.

Yumuşak yastığın veya diskin bilya ile mafsalın soketi arasındaki hareketi yüz ve çene kaslarını sıkmanıza veya dişleri sıkmanıza neden olabilecek streste neden olabilmektedir.

TME’nin semptomları nelerdir?

TME sıklıkla şiddetli ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Bu rahatsızlık geçici olabilir veya yıllarca sürebilir. Yüzünüzün bir veya iki tarafını etkileyebilmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda bu durum daha fazladır. 20 ila 40 yaşları arasındaki insanlar arasında bu durum çok yaygındır.

Çene ağrısı yemek yeme ve konuşma yeteneğinizi etkileyen bir durum olabilir. Birçok şey sinüslerinizden ve kulaklarınızdan dişlerinize veya çenenin kendisine kadar çene ağrısına neden olabilmektedir. Bu durumda çene ağrınızın bir çene sorunu veya başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemek zor olabileceği anlamına gelir.

Çene ağrısına neler sebep olur?

Çoğu çene ağrısı, çenenizin eklemindeki bir anormallik veya yaralanmadan kaynaklanır, ancak başka olası nedenler de vardır.
Temporomandibular eklemler, çenenizin her iki tarafındaki menteşe eklemleridir.

Temporomandibular eklem ve kas bozuklukları(TME), çene ağrısının en yaygın nedenidir. Bazen TME, TMD ya da TMJ olarak da bilinir.

TME’nin  başlıca nedenleri arasında şunlar vardır:

Çene hareketini kontrol eden kaslardan gelen ağrı
Çenede eklem yaralanması
Çenedeki ekleminin aşırı uyarılması
Genellikle çenenin hareketlerini hafifletmeye yardımcı olan yer değiştirmiş bir disk
Çenenizdeki eklemde veya çene hareketinizi kontrol eden kaslarda hasar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Tüm çene eklemi rahatsızlıkları için bizi hemen arayarak randevu alabilirsiniz. Alanında deneyimli uzman ve gerekli tüm belgelere sahip diş hekimlerimiz ve diş doktorlarımız ile sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız.