Teleskop Kuron Konya

Teleskop Kron Nedir?

Teleskopik köprü veya protez, eksik dişlerin yerini almak için doğal dişlerinize ve diş eti alanlarınıza uyacak şekilde tasarlanmış çift destekli (diş ve diş etleri) çıkarılabilir bir kapsama restorasyonudur. En iyi sonuçlar, birincil ve ikincil kronlar altın veya değerli diş alaşımlarından yapıldığında elde edilir. Tasarruf etmek istiyorsanız, uzman iş ortağı diş laboratuvarımız birincil ve ikincil kronlar için değerli olmayan alaşımları da kullanabilir. 

Periodontit, diş etlerinin geri çekilmesine, dişlerin gevşemesine ve sonunda diş kaybına yol açan korkunç bir oral hastalıktır. Teleskopik protez, periodontal hastalar için yeni dişleri restore etmek için kullanılır. “Teleskopik” olarak bilinen çift taç sisteminden oluşur, prosedür kalan doğal dişlerin iç metal kronlara takılmasını ve ardından hasta tarafından çıkarılabilen aşırı bir takma dişin parçası olarak dış kronları içerir. Bu teknik, ısırma stresinin her diş arasında eşit olarak dağılmasını sağlar, kalan dişleri korur ve sonuç oldukça doğal görünür.

Teleskop Kronda Uygulanan Prosedür

Bu teknik, arka azı dişleri eksik vakalar için de uygundur. Bir hastanın takıldıktan 10 yıl sonra tüm dişleri tutma olasılığı %80’dir. Teleskop çift taç sistemi, kısmen dişsiz çenenin uzun süreli restorasyonunu elde etmenin çok yönlü ve başarılı bir yoludur. Takma dişin ve rutin ağız hijyeninin yerleştirilmesi ve çıkarılması, sınırlı el becerisi olan hastalar için bile kolaydır. 

Tam kemer rekonstrüksiyonu olarak teleskop kron protez sistemi, düşük takip maliyetleri ile kolay ayarlama, modifikasyon ve serbest bırakma sağlar.

Teleskopik kronlar, aynı zamanda, şüpheli uzun süreli prognozlu dişleri içeren, gerekirse daha sonra dişin çıkarılması için yer bırakarak, yine de protezin yeterli desteğini garanti eden bir aşırı diş tasarımına izin verir.

Tedavi Süreci

İmplant destekli overdentürlerin kullanımı, uzun vadede çok yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yaklaşımıdır.

19–22 Aşırı dişleri desteklemek için implantların kullanılması, tutma ve çiğneme yeteneğini geliştirerek hasta konforunu artırır. Sabit implant destekli protezlerin kullanımına kıyasla, bu tedavi yöntemi genellikle estetik açıdan daha hoş bir sonuç, ağız hijyeni için en iyi erişim sağlar ve daha az sayıda implant kullanılmasına izin verir. 

Ayrıca, diş veya implant destekli aşırı dişlerin kullanımı fonetik nedenlerden ötürü genellikle yararlıdır. Fazla dişi implantlara bağlamak için çubuk, bilye ve manyetik bağlantıların önerildi. 23–25 Doğal dişlerde kullanımının aksine, literatürde implantlar ve overdentürler arasındaki bağlantı için teleskopik kronların kullanımı hakkında çok fazla rapor bulunmamaktadır.