T.M.E Filmi ve Tetkiki Konya

T.M.E Nedir?

TME’yi anlama: Temporomandibular eklemlerinizi (TME) fazla düşünmeyebilirsiniz, ancak onları çok kullanırsınız. Eklemler çene kemiğinizi kafatasınıza bağlar. Her konuştuğunuzda, çiğnediğinizde ve yuttuğunuzda TME’niz harekete geçer. Temporomandibular bozuklukları, çene eklemleriniz ve çene kaslarınızda bir şeyler ters gittiğinde ortaya çıkar. 

Temporomandibular eklem, çenenizi kafatasınıza bağlayan eklemdir. Bu eklem yaralandığında veya hasar gördüğünde lokalize bir ağrıya neden olabilir. Temporomandibular eklem (TME) sendromu veya temporomandibular bozukluğu adı verilir.

TME hastalıkların nedenleri yaralanmasını içerir diş ya da çene başlangıçta yer almaktadır.  Diş ya da çene yanlış hizalanmasına, diş öğütme veya kenetlenmesi, kötü duruş, stres, artrit ve sakız gibi problemlerdir.

T.M.E Kullanılan Teknikler

Temporomandibular eklem (TME) sendromunun belirtileri ve semptomları şunları içerir: Çene ağrısı, çene tıklaması ve patlaması, kulak ağrısı, kulağa ses gelmesi, baş ağrısı, sert veya ağrılı çene kasları, gerilim baş ağrısı veya çene ekleminin kilitlenmesidir.

Proksimal diş yüzeylerinin teşhisi ile ilgili çeşitli test yöntemleri mevcuttur. Klinik çürük bakımında, bitewing radyografiler dişlerin görsel muayenesine vazgeçilmez bir katkı sağlar. Görsel muayene ve bitkin radyografik görüntülerin kombinasyonu proksimal çürük tanısında standart bir prosedür olarak kabul edilmektedir. Klinisyenler radyasyonun insan vücudu üzerindeki zararlı etkilerini azaltmak için hastaların radyasyona maruz kalmasını azaltmaya çalışırlar.

Tedavi Sonrası 

Bir teşhis görüntüsü oluşturmak için radyasyona daha az maruz kalmayı gerektiren yüksek hızlı filmlerin kullanılmasıdır. TMJ bozuklukları genellikle eklemdeki buz paketleri, reçetesiz steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) dahil ilaçlarına yanıt verir, sakız, masaj veya çene ve boynun hafifçe gerilmesinden ve stres azalmasından kaçınır. Evde tedavi olmadığında, temporomandibular eklem (TMJ) sendromu için tıbbi tedavi diş splintleri, Botox enjeksiyonları, fizik tedavi, reçeteli ilaçlar ve ciddi vakalarda cerrahi içerir. TMD ile test yapıldığında genel olarak iyidir, çünkü insanlar genellikle bozukluğu kendi kendine bakım ve ev ilaçları ile yönetebilirler.