Şeffaf Aparey Telsiz Ortodonti Tedavi Konya

Şeffaf Aparey Nedir? Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır? Şeffaf Diş Teli Faydaları Nelerdir?

Herkes harika bir gülümseme ister. Ama çoğu kişinin harika bir gülümsemeye ulaşması için yardıma ihtiyacı vardır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile giderek daha fazla insan, hizalayıcı adı verilen ortodontik cihazlarla başarılı olmaktadır.

Diş telleri, dişlerin hareket etmesini sağlamak için tellerle bağlanan braketleri kullanır. Hizalayıcılar, dişlerin üzerinde kayan, sıkı oturan özel yapım ağızlıklardır. Başlıca şeffaf diş teli markaları ise Clear Correct, Inman Aligner ve Smart Moves bulunur.

Net (veya “görünmez”) hizalayıcılar herkes için ideal değillerdir. Ortodontistlerimiz veya diş hekimlerimiz sizin için neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Tedaviye başlamadan önce ortodontistlerinize ve hastalara hizalayıcılarla muamele etme konusunda deneyimleri olup olmadığını sorun. Hastalarının referanslarını veya öncesi ve sonrası görüntülerini mutlaka isteyin.

Görünmez hizalayıcılar sıkı bir uyum için özel olarak üretildiğinden, yetişkinler veya gençler için en iyisidir.

Bir çocuğun dişlerini düzeltmek daha karmaşık bir süreçtir. Gençlerin ağızları hala büyükmekte ve gelişmekte olduğundan dolayı tedaviyi mutlaka diş doktoru kontrolünde düşünmelidir.

Berrak ortodontik hizalayıcılar tipik olarak hafif veya orta derecede kalabalık dişleri olan veya küçük boşluk sorunları olan hastalar için kullanılmaktadır. Ciddi kalabalık veya aralık sorunları olan veya şiddetli underbite, overbite veya crossbite hastaları daha karmaşık tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Şeffaf Diş Telleri Nasıl çalışırlar?

Bir diş hekimi veya ortodontist ısırıklarınızı nasıl düzelteceğinize karar verdiğinde, dişlerinizi hareket ettirmek için bir plan yaparlar. Net hizalayıcılar elde ederseniz, dişlerinizi tedavi süresi boyunca hareket ettirmek için küçük ayarlamalar yapan birkaç versiyon bulunmaktadır.

Şeffaf bir plastik veya akrilik malzemeden yapılmaktadır. Dişlerin üzerine sıkıca otururlar. Ancak yemek, fırçalama ve diş ipi için çıkarılabilirler. Dişleri istenen konuma hareket ettirmeye devam etmek için birkaç haftada bir yeni bir hizalayıcı alınabilir.

Görünmez hizalayıcılar kullanarak dişleri düzeltmek ne kadar sürer?

Görünmez diş hizalayıcılarla tedavi süresi, dişlerin ne kadar hareket ettirilmesi veya döndürülmesi gerektiğine bağlıdır. Isırmanız ne kadar kapalı olursa veya dişleriniz ne kadar çarpıksa, o kadar uzun sürer. Tedavi genellikle 10 ila 24 ay sürmektedir. Ancak çocukken diş teli olan bir yetişkinseniz ve dişleriniz yıllar içinde hafifçe değiştiyse, 10 hafta gibi kısa bir süre görünmez diş hizalayıcılara ihtiyacınız olabilir.

Görünmez hizalayıcılar geleneksel tedaviler kadar kesin olmadığından, bazı hastalar tedavinin sonunda başka daha küçük ayarlamalar yapmak için dişlerini birkaç ay boyunca diş teli kullanarak “düzenlemek” isteyebilir.

Diş telleri yerine neden görünmez hizalayıcılar kullanılmalı?

Görünmez bir hizalayıcı seçmenin tek nedeni “metal diş tellerinden” kaçınmak değildir. Metal diş tellerinin aksine, hizalayıcılar çıkarılabilir ve bu da fırçalamayı ve diş ipini kolaylaştırır. Ağız sağlığının daha iyi korunmasına yardımcı olur.

Dişleri düzleştirmek harika bir gülüşe sahip olmanız için midir?

Çarpık veya yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek, sadece mükemmel bir gülümseme oluşturmakla ilgili değildir. Dişlerinizin uzun süreli sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.