Sefalometrik Film

Sefalometrik Film Nedir?

Sefalometrik röntgen, diş hekiminin yüzün yan tarafının tam bir radyografik görüntüsünü yakalamasını sağlayan benzersiz bir araçtır. Genelde röntgenler diş hekimine dişleri, çene kemiğini ve yumuşak dokuları çıplak gözle görülebileceklerin ötesinde görmenin bir yolunu sunar. Sefalometrik X-ışınları ağız dışıdır, yani ağza herhangi bir plaka veya film yerleştirilmez. 

Panoramik ve sefalometrik röntgenler, ağız içi ısırma röntgenleri tarafından kaçırılan burun ve sinüs geçişlerini gösterir. Sefalometrik X-ışınları genellikle panoramik bir röntgen cihazı ile çekilir. Uyarlanmış makinenin mekanik bir kol üzerine monte edilmiş özel bir sefalometrik film tutucusu olacaktır. Diş hekimine tüm ağız yapısının resimlerini sağlamak için bir X-ışını görüntü reseptörü iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakılır. Hem sefalometrik hem de panoramik röntgenlerin avantajı, vücudun daha az radyasyona maruz kalmasıdır.

Sefalometrik Film Prosedürü Nasıl İşliyor?

X-ışınları “tam setler” veya ısıran X-ışınları kadar yaygın değildir, ancak birkaç önemli işlevi görürler: Yüzün yan profilinin görünümlerini sağlar, Elmacık kemiğine göre çene görünümlerini sağlamaktadır. Diş hekiminin talimatlarını bire bir uymanızda yarar var ve Dişlerin ölçü vermelisiniz. Dişlerdeki ve çene kemiğindeki kırıkları ve diğer yaralanmaları tanımlayın. 

Ortodontik planlamaya yardımcı olur. Filmlerde sefalometrik X-ışınları tamamen ağrısızdır. Kafa, mekanik döner kol ile başka bir kol üzerine yerleştirilen film tutucu arasına yerleştirilir. Kol başın etrafında dönerek yüz, ağız ve dişlerin görüntülerini yakalar. Görüntülerin netliği ve keskinliği vücudun konumuna bağlı olacaktır. Görüntüler genellikle%30’a kadar büyütülür, bu nedenle herhangi bir çürüme, hastalık veya yaralanma belirtisi görülebilir ve tedavi edilebilir.

Röntgen çektikten sonra, diş hekimi başın tam bir yan profilini görebilecek. Bu, ortodontik planlamaya yardımcı olabilir ve diş tellerinin yüz profilini ve dişleri nasıl etkileyebileceğinin anında değerlendirilmesine olanak tanır. X-ışını için başka bir yaygın kullanım, diş implantlarının oluşturulması ve yerleştirilmesinden önce belirli ölçümleri belirlemektir. Sefalometrik röntgenler hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen diş hekiminize sorun.