Overdenture Protez Konya

İmplant Destekli Hareketli Protezler (Overdenture) Nedir? 

Örtülü takma diş veya fazla diş, az sayıda diş için kullanılan bir diş protezi, daha kesin olarak çıkarılabilir bir kısmi protezdir. Bu tip protezlere genellikle kapak protezi, kapak protezi veya aşırı diş denir. Dişlerin geri kalanı çok fazla strese maruz kalmayabileceğinden, böyle bir aşırı diş esas olarak emme yoluyla tutulur. Kendi dişleriniz, teleskoplar aracılığıyla protezlere bağlanır ve kalan dişlere geleneksel tutma ve destek elemanlarına (protezler) göre daha az stres uygular. 

Dışarıdan bakıldığında, tam bir protez ile görsel olarak aynıdır. Geleneksel protezler günlük çalışmalarında birçok hasta için problem oluşturur. Geleneksel modeller diş etlerini kayma ve tahriş etme potansiyeline sahiptir. Gereken yapıştırıcılar sabit ek maliyetler anlamına gelir ve her zaman güvenilir değildir. Örtülü bir takma diş protezi, iyi bir tutuş sağladığı için bu sorunlara son verir.

Sadece sol birkaç diş varken kapak protez uygundur. Tipik olarak, hastalar böyle bir aşırı diş tedavisi sırasında kendi dişlerinden sadece bir ila üçüne sahiptir.

Overdenturede Prosedür Nasıl İşliyor?

Hastanın kendi kalan dişleri daha sonra kapak protez protezinin teleskopik kronlarının itildiği tutma dişleri olarak işlev görür. Alternatif sabitleme biçimleri ağ yapıları veya pim kapaklardır. Kapsama protez protezi adayları arasında periodontal hasar sıklıkla bulunur. 

Kalan dişler hala protezin iyi tutulmasına izin verir.Protez kapağı Bununla birlikte, çoğu zaman, kalan dişler periyodontal olarak hasar görür (diş yatağına göre), böylece dişlerin gücü bir çiğneme yükü için neredeyse yeterli değildir. Bununla beraber, geri kalan dişler çiğneme işlemi sırasında protezin konumuna göre belirli bir stabiliteyi garanti eder. Bu gibi durumlarda, implantlar ek stabilite sağlayabilir. 

Genel olarak, kapak protezleri hastalar için dişsizliğe geçişi geciktirmelidir. Bir büyük avantajları vardır: başka bir diş kaybolursa, protez az çaba ile yapılabilir (diş kaybı ilerlerse tam bir takma dişe genişletilebilir). Kural olarak, sadece rafine edilmeli, ancak yeniden yapılmamalıdır. Örtü protezlerinin kullanımı bu nedenle yaşlılar için protezlerde kendini kanıtlamıştır.

Overdenture Protez Süreci

Örtülü protezlerde genellikle maksimum üç diş ile yeterli tutuş olmadığından, implantlar güvenilir stabilite sağlar. Daha sonra teleskopik kronlar, çift kronlar veya implantlar kullanılır. İmplantlar için kaliteli çene kemiğinin ön koşulu vardır. Bu garanti edilirse, implantlar doğrudan ve yeni bir anında yüklemeye izin verir. Yaklaşan kemik kaybı ve dikey çene ilişkisinin telafisi diş hekimi tarafından en iyi şekilde telafi edilebilir. 

Üst çenede kapak protez protezleri için altı implanta ve alt çenede dört implanta sabitlemenin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Dental implantlardaki çubuk yapısı, teleskoplara ve top düğmelerine ek olarak klinik olarak kanıtlanmış uzun süreli bir sabitleme elemanıdır. İmplant protezlerinin sabitlenmesi için bu ayrı ayrı imal edilen çubuk bağlantılarının malzemesi çoğunlukla değerli bir metal alaşımından oluşur ve günümüzde sıklıkla titanyumdan yapılır.