Kuafaj

Kuafaj Kanal Tedavisi Nedir?

Çürüme dişe ciddi zarar verdiğinde kök kanal tedavisi sıklıkla önerilir. Diş ağrısını hafifletmek ve enfeksiyonları tedavi etmek için tedavi uygulanır. Bir kök kanal tedavisi sırasında gerçekleştirilen prosedür, etkilenen dişteki boşluğun temizlenmesini, boşluğun dolgu malzemesi ile doldurulmasını ve bazen de çevreleyen dişleri yaymak veya etkilemek için enfeksiyonu durdurmak için etkilenen dişin çıkarılmasını içerir. Prosedür tamamlandığında, diş hekimleri tedavi edilen dişi güçlendirmek için bir taç veya kapak takarlar. Kronlar veya kapaklar genellikle kök kanal tedavilerinden sonra son dokunuş ve tedavi edilen dişin son sızdırmazlığı olarak takılır.

Tedavi Edilen Dişlerde Kapatma İhtiyacı: Kök kanal tedavisi, etkilenen dişte oluşan boşlukların temizlenmesini ve bulaşıcı hamurun dişin içinden delinmesiyle çıkarılmasını içerir.

Kuafaj Kanal Tedavisinde Prosedür Nasıl İşliyor?

Boşluk iyice temizlendikten sonra dişler çimentolama veya dolgu malzemesi ile doldurulur. Kalıcı dolgu malzemesi etkilenen dişi güçlendirir. Buna ek olarak, dolgu çevredeki dişleri büyütmek ve etkilemek için enfeksiyonu durdurur. Diş hekimleri, bazıları aşağıda belirtilen çeşitli nedenlerle işlemden sonra tedavi edilen dişin kapatılmasında ısrar ediyorlar; Yapısal Destek: Enfeksiyon zayıf ve kırılgan hale geldiğinden kapaklar etkilenen dişe destek sağlar.

Koruma: Kapak, tedavi edilen dişi daha fazla bakteri saldırısından korumak için mühürler. Aynı zamanda darbe veya aşınma nedeniyle yaralanma gibi fiziksel hasarlara karşı koruma sağlar. Doğal görünümün restorasyonu: Kapaklar, orijinal görünümünü doğal görünümünü geri kazandıran aynı görünüm, renk ve şekil ile yapılabilir.

Tedavi Sonrası

Bu kapaklar porselen malzemeden yapılmıştır ve leke tutmaz, böylece tedaviden sonra hastalara en yüksek rahatlığı sağlar. Uzun Ömürlü: Porselen malzemeden yapılan kapaklar uzun ömürlüdür ve en az 15 yıl boyunca değiştirilmesi gerekmez. Böylece hastalar, tedaviye girdikten sonra tekrar dişlerine zarar vermeden korkmadan arkanıza yaslanıp rahatlayabilirler.Bu avantajlara ek olarak, doldurmayı da kapsadığı ve daha uzun süre yerinde kalmasına yardımcı olduğu için kapaklama da önemlidir. Bu ayrıca tedavi edilen zayıf dişin daha fazla çürümeye veya hasara uğramasına yardımcı olur ve hastalara maksimum diş bakımı sağlar.