Önleyici Ortodontik Tedavisi

Önleyici Ortodontik Tedavisi Nedir?

Önleyici ortodontik tedavi, daha fazla ortodontik problemi önlemek için erken tedavi alma sürecidir. Genetik diş sağlığında büyük rol oynar, ancak aynı zamanda rol oynayan birçok çevresel faktör de vardır. Ortodontik problemlerin gelişmesinde genetik ve çevresel faktörlerin her ikisi de önemlidir. Genetik diş ve yüz gelişiminde önemli bir rol oynasa da, bazı çevresel faktörlerin kontrol edilmesi veya durdurulması bazı ortodontik sorunların şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.Bir yetişkin olarak dişlerinize bakmak önemlidir. Ve elbette çocuklarınız varsa, çocuklarınızın dişlerine de bakmanız gerekir. Çocuğunuzun ortodontik ihtiyaçlarını düşünürken, tüm yetişkin dişler gelmeden çok önce, bir Ortodontisti ziyaret etmek yararlı olabilir. Çocuklarınızın dişleri için harika bir sonuç elde etmenin en iyi yollarından biri önleyici bakmaktır.

Önleyici Ortodontik Tedavisinde Prosedür Nasıl Devam Ediyor?

Yaşamda ortodontik sorunları önleyip önleyemeyeceğini görmek için ortodontik tedavi uygulanır. Ortodonti, bazı durumlarda da önleyici tedavi ile düzeltici tedaviden daha fazlasıdır. Önleyici ortodontik tedaviye daha yakından bakacağız ve erken ortodontik sorunları daha sonra pistte çözmede nasıl yardımcı olabileceğini anlayacağız. Ortodonti alanı düzeltici tedavilerin ötesine uzanır. Ayrıca, kötü bir ısırık veya çarpık ve aşırı kalabalık dişlerin gelişmesini önlemek için kullanılan koruyucu bakımı da içerir. Aslında, önleyici tedavilere giren bazı çocuklar, daha sonraki yaşamda çok daha invaziv tedavilere ihtiyaç duymazlar. Önleyici ortodontik tedaviler tamamlandığında, çocuklar kalıcı dişlerin patlaması için yeterli miktarda çene alanına sahiptir.

Tedavi Süreci
Önleyici tedavi çocuktan çocuğa değişir. Bazı önleyici cihazlar çocuğunuzun ağzına sabitlenmiştir ve mükemmel bir oturuş sağlamak için birden fazla ziyaret gerektirir. 

Çocuğunuzun cihazı çıkarılabilirse, çocuğunuzun cihazı nasıl ve ne zaman kullanması gerektiği konusunda talimatlar alacaksınız. Ayrıca, ilerlemeyi ölçmek ve gerektiğinde ayarlamalar yapmak için çocuğunuzun önleyici tedavisi süresince ara sıra ortodontik ziyaretler yapmayı bekleyebilirsiniz. Çocuğunuzun cihazının doğru şekilde kullanılmasını sağlamanın yanı sıra, çocuğunuzun giyilirken cihaza zarar verebilecek yiyecekleri tüketmesini de önlemeniz gerekir. Çocuğunuzun cihazı çıkarılabilirse, düzenli olarak temizlemeniz ve ortodontistinizin talimatlarına göre saklamanız gerekir.