Kompozit Lamina Veneer Tedavisi Konya

Kompozit Lamina Veneer Tedavisi Nedir?

Her zaman gülüşünüzü iyileştirmek istiyorsanız, diş kaplamaları sizin için iyi bir seçim olabilir.  Kaplamalar, görünümlerini iyileştirmek için mevcut dişlerinizin önüne oturan ince kabuklardır. Kaplamalar dişlerinizin görünümünü değiştirmenin birkaç yolundan sadece biridir. Diş bağları ve enameloplasti , kronların yanı sıra diğer seçeneklerdir. Porselen ve kompozit olmak üzere 2 ana kaplama türü vardır. İsminden de beklediğiniz gibi, porselen kaplamalar dişlerinize uyacak şekilde özel porselenden yapılmıştır. Kompozit kaplamalar genellikle diş yapıştırmada kullanılan aynı tip malzeme olan diş rengindeki bir reçineden yapılır. Her iki kaplama türü için artıları ve eksileri vardır, bu nedenle kaplamalarla çözmeyi umduğunuz sorunun düzeyini ve bütçenizi dikkate almak önemlidir.

Diş kaplamaları diş kusurlarını örtebilir ve size eşit, parlak bir gülümseme verebilir. Kusurlar, çarpık veya şekilsiz, yontulmuş, lekeli veya renksiz dişleri içerebilir veya dişlerinizdeki mine aşınmış olabilir.

Kaplamalar dişlerinizin bir kısmını kaplar, ancak aslında daha kalın olan ve tüm dişleri arka ve ön olarak kaplayan kronlardan farklıdırlar.

Kompozit Lamina Veneer Tedavisi Süreci Nasıl İlerliyor? 

Kaplamalar diş kusurlarını örtebilir ve size eşit, parlak bir gülümseme verebilir. Kusurlar, çarpık veya şekilsiz, yontulmuş, lekeli veya renksiz dişleri içerebilir veya dişlerinizdeki mine aşınmış olabilir. Kaplamalar dişlerinizin bir kısmını kaplar, ancak aslında daha kalın olan ve tüm dişleri arka ve ön olarak kaplayan kronlardan farklıdırlar. Kronlar ayrıca, kaplamalarla ihtiyaç duyabileceğiniz veya ihtiyaç duymayabileceğiniz dişin daha fazla kırpılmasını gerektirir. Dişleriniz nispeten iyi bir şekildeyse ve sadece şekli veya rengi de dahil olmak üzere görünümlerini değiştirmek istiyorsanız, kaplamalar iyi bir seçim olabilir. Kronlar genellikle sadece daha fazla hasar görmüş dişler için kullanılır. Örneğin, kırık bir dişiniz varsa veya bir kök kanalına ihtiyacınız varsa, bir taç daha iyi bir çözüm olabilir.

Doğrudan kompozit kaplamalar, doğrudan dişlerinize uygulanan kompozit reçine malzemeden yapılmış kaplamalardır. Bir diş hekiminin dişlerinizi kaplamaların uygulanması için hazırlaması çok uzun sürmez ve başvuru süreci minimal invaziv olarak kabul edilir. Diş hekiminiz dişlerinizi iyice temizleyip uygulamaya hazırlayarak işleme başlayacaktır. Hekiminiz, materyalin dişlerinize yapışmasına yardımcı olmak için minenin ince bir tabakasını çıkarmak zorunda kalabilir. Bazen, şekil veya renkte küçük değişiklikler yapılması gerekiyorsa dişlerinizin kesilmesine gerek yoktur. Daha sonra, doğrudan veya dolaylı kaplama alıp almamanıza bağlı olarak işlem biraz farklı olacaktır.

Kompozit Lamina Veneer Tedavisinde Prosedür Nasıl İşliyor? 

Doğrudan kaplama uygulamadan önce, bir diş hekimi yapışmaya yardımcı olmak için dişlerin minesini aşındırır. Daha sonra kompozit reçine malzemesinin dişlerinize yapışmasına yardımcı olmak için yapışkan bir yapıştırıcı uygulayacaklardır. Son olarak, dişlerin yüzeyine çok ince kompozit malzeme katmanları eklenir. Ağız ve diş hekimi, kompozit reçinenin katmanlarını bir ışıkla “iyileştirecek” veya sertleştirecektir. Siz ve diş hekiminiz, kaplamalarınız için istediğiniz gölgeyi veya rengi seçebilirsiniz. Özel diş hekiminiz, kaplamalarınızın doğal görünmesi için kompozit reçine renklerini karıştırabilir. 

Dolaylı kaplamalar diş hekimi dişlerinizi hazırlar sonra, bunlar diş kalıbı alacağım. Kaplamalar ağzınızın dışında üretilir. Dolaylı kaplamalar hazır olduğunda, diş hekimi dişlerinizi aşındırarak ve sonra dişlerinize bir tür yapışkan malzeme uygulayarak uygulayacaktır. Bu yapıştırıcı veya bağlama maddesi, kaplamaların yerinde kalmasına yardımcı olacaktır. Sonra kompozit kaplamaları dişlerinize yerleştirecekler. Yapıştırıcıyı sertleştirmek ve kaplamaları dişlere yapıştırmak için bir ışık kullanacaklar. Daha sonra, diş hekimi sapan kenarları temizler ve her şeyi parlatır. Birçok insan işlem sırasında anesteziye ihtiyaç duymaz. Ancak bunu yaparsanız, anestezi yıprandığında, işe veya diğer normal aktivitelere dönmeye hazır olmalısınız.