Kompozit Dolgu (Beyaz Dolgu) Tedavisi Konya

Kompozit Dolgu (Beyaz Dolgu) Nedir?

Çürümeden, çatlaklardan, kırıklardan vb. Etkilenen bir dişi onarmak için kompozit (diş renginde) bir dolgu kullanılır. Dişin çürümüş veya etkilenen kısmı çıkarılır ve daha sonra bir kompozit dolgu ile doldurulur. Her biri kendi avantajları ve dezavantajları olan birçok tip dolgu malzemesi mevcuttur. Siz ve diş hekiminiz dişlerinizi düzeltmek için en iyi seçenekleri tartışabilirsiniz. Dolgular, gümüş amalgam dolgular ile birlikte günümüzde en yaygın kullanılanlardır. Kompozit dolgular diş renginde olduğundan, mevcut dişlerin rengiyle yakından eşleşebilirler ve ön dişlerde veya dişlerin daha görünür bölgelerinde kullanım için daha estetik olarak uygundurlar.

Estetik kompozit malzemeler, dişlerin rengini ve şeklini sadakatle taklit eder. Oluşturulan fasetler (pullar, viniri), çoğunlukla ön bölgedeki dişlere (üst ve alt kesici dişler, ispis ve premolarlar) yerleştirilen dişlerin dış labialarının (dış, daha görünür) telafisini temsil eder. Yüzeyler yüksek estetik özelliklere sahip restoratif süreçlere aittir.

Kompozit Dolgu (Beyaz Dolgu) Prosedürü Nasıl İşliyor?

Sert diş dokusunun minimal hazırlanması veya diş hazırlanması olmadan, diş pratiğine sadece bir ziyaret ile maksimum estetik etki elde edilir, bu da hasta için büyük önem taşır. Bunlar kendilerine özel özelliklerini veren seramik dolgu maddeleri (nanoseramikler) içerir. Ön ve arka bölgede oldukça küçük ve orta diş kusurları için kullanılır.

Çoğu diş restorasyonunda olduğu gibi, kompozit dolgular kalıcı değildir ve bir gün değiştirilmesi gerekebilir. Çok dayanıklılar ve uzun yıllar sürecekler, size uzun ömürlü, güzel bir gülümseme veriyorlar. Nedenleri: Yontma dişler, İki diş arasındaki boşluğu kapatma, Çatlak veya kırık dişler, Çürük dişler ve Aşınmış dişler gibi nedenlerden meydana geldiği için gereken kompozit dolgusu yapılabilir.

 

Kompozit Dolgular Nasıl Yerleştirilir?

Bu dolgular genellikle bir randevuya yerleştirilir. Diş uyuşmuşken diş hekiminiz çürümeyi gerektiği gibi çıkaracaktır. Alan daha sonra yeni dolum yapılmadan önce iyice temizlenecek ve dikkatlice hazırlanacaktır. Çürüme dişin siniri yakınındaysa, ek koruma için özel bir ilaç uygulanacaktır. 

Daha sonra hassas bir şekilde yerleştirilecek, şekillendirilecek ve cilalanacak ve dişinizi orijinal şekline ve işlevine geri döndürecektir. Kompozit dolguların ilk yerleştirilmesinde sıcak ve soğuğa duyarlılık olması normaldir, ancak dişiniz yeni doluma alıştıktan kısa bir süre sonra azalır. Tedavinizin sonunda size bakım talimatları verilecektir. İyi ağız hijyeni uygulamaları, yeme alışkanlıkları ve düzenli diş ziyaretleri yeni dolgularınızın ömrüne yardımcı olacaktır.