Komplikasyonlu Diş Çekimi Konya

Komplikasyonlu Diş Çekimi Nedir?

Bir diş çekimi sonrasında diş hekiminizin tüm önlemlerini ve uyarılarını takip etmiyorsanız bazı komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Bazen ne yaparsanız yapın, bu komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Burada oluşabilecek birkaç tanesinin listesi bulunmaktadır. Diş çekildikten sonra diş hekiminin talimatlarını takip ederse dinlenmek ve gazlı bez parçasını işlemden sonra 1 ila 2 saat tutmak için kanama sorunu yoktur. 

Heparin (mast hücreleri tarafından üretilen bir çeşit proteoglikan) veya Coumadin (kalp ve damar sisteminde pıhtılaşmaya karşı kullanılan bir ilaç) gibi antikoagülanlar (kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler) alan hastalar veya hemofili gibi kanama bozuklukları olan hastalar diş hekimine bu tıbbi geçmişi vermelidir, böylece daha fazla komplikasyonun önlenmesine yardımcı olabilirler. Aynı şekilde, aspirin veya steroidal (birbiriyle kaynaşmış dört halkadan oluşmuş karbon iskeletli bir lipit) olmayan analjezikler alan hastalar da kanama süresinde artış eğilimindedir.

Komplikasyonlu Diş Çekimi Prosedür Nasıl İşliyor?

Ekstraksiyondan (bir çözelti ya da süspansiyon içindeki organik maddeyi çözen fakat çözelti ya da süspansiyondaki çözgen ile karışmayan bir başka organik çözgen yardımıyla ayırmak) sonra diş hekiminiz sizi iyileşmeniz için eve gönderir. İyileşmeniz genellikle birkaç gün sürer. Aşağıdakiler rahatsızlığı en aza indirmeye, enfeksiyon riskini azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Enfeksiyon diş çekimi sonrası en sık görülen komplikasyondur. Diş hekimleri diş çekiminden sonra antibiyotik verilip verilmeyeceğine karar verir. Normalde, basit diş çekimi için antibiyotik gerekmez, ancak bir hastada ağrı veya irin varsa, önleyici antibiyotiklere gitmek daha iyidir. 48 saat sonra devam eden kanama, akut ağrı ve şişlik diş çekimi sonrası çok sık görülen enfeksiyon belirtileridir ve hasta bu gibi durumlarda daha fazla komplikasyon oluşmasını önlemek için diş hekimini ziyaret etmelidir.

Tedavi Sonrası

Bununla beraber Çoğu ekstraksiyondan sonra bir dereceye kadar rahatsızlık hissetmek normaldir. Reçeteli ağrı kesici ilaçlarınızı talimatlara uygun şekilde alın. Biraz kanama da oluşabilmektedir. Buz paketleri ağrıyı ve şişmeyi hafifletebilir. 

Ekstraksiyonun ilk 24 saatinde asla pipet kullanmayın; bu yeni oluşan kan pıhtısını yerinden çıkarabilir ve kuru soket olarak bilinen ağrılı bir duruma neden olabilir. İlaçlı pansumanların kullanımı kuru soket semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Birkaç gün sonra ağrı, kanama veya diğer semptomlar artar veya devam ederse diş hekiminizi veya ağız cerrahınızı arayın.