Kemik Yaşı Tayini

Kemik Yaşı Tayini Nedir?

Kemik yaşı araştırması, doktorların bir çocuğun iskelet sisteminin olgunluğunu tahmin etmesine yardımcı olur. Genellikle sol bileğin, elin ve parmakların tek bir röntgeni çekilerek yapılır. Az miktarda radyasyon kullanan güvenli ve ağrısız bir işlemdir. Röntgen görüntüsündeki kemikler, aynı cinsiyet ve yaştaki çok sayıda diğer çocuktan alınan verilere dayanan standart bir kemik gelişimi atlasında X ışını görüntüleriyle karşılaştırılır. 

Kemik yaşı yıl olarak ölçülür. Bir çocuğun parmakları ve el bileğindekiler gibi kemiklerinin her iki ucunda büyüme plakaları adı verilen “büyüme bölgeleri” bulunur. Bu plakalar, kemiklerin uzunlamasına büyümesinden sorumlu özel hücrelerden oluşur. Büyüme plakalarının bir röntgende fark edilmesi kolaydır, çünkü daha yumuşaktırlar ve daha az mineral içerirler, bu da onları bir röntgen görüntüsünde kemiğin geri kalanından daha koyu gösterir.

Kemik Yaşı Tayininde Prosedür Nasıl İşliyor?

Çocuklar büyüdükçe, büyüme plakalarının X-ışını görüntülerinde görünümü değişir ve incelir, sonunda kaybolur (buna “kapalı büyüme plakaları” denir). Her yaşta farklı göründükleri için, doktor kemiklerin ve büyüme plakalarının görünümüne göre bir kemik yaşı belirleyebilir.

Bir çocuğun kemik yaşı (iskelet yaşı olarak da adlandırılır), atlastaki standart X-ışını görüntülerinden hangisinin çocuğun kemiklerinin röntgen üzerindeki görünümüne en yakın eşleştiğini belirleyerek belirlenir. Bir çocuğun kemik yaşı ile kronolojik yaşı arasındaki fark, bir büyüme sorununa işaret edebilir. Ancak bu tür farklılıklar her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez, çünkü mükemmel sağlıklı çocuklar kronolojik yaşlarından farklı kemik yaşlarına sahip olabilirler.

Kemik Tayini Sırasında İzlenilmesi Gereken Aşamalar Nelerdir?

Çocuğunuzdan büyük olasılıkla bir masa ve tavandan sarkan büyük bir röntgen makinesi içeren özel bir odaya girmesi istenecektir. 

Ebeveynler genellikle güvence ve destek sağlamak için çocuklarına eşlik edebilirler. Röntgen çekilirken odada kalırsanız, vücudunuzun belirli bölümlerini radyasyondan korumak için bir kurşun önlük takmanız istenecektir. Teknisyen çocuğunuzdan bir tabureye oturmasını ve sol elini masaya parmaklarını açarak yerleştirmesini isteyecektir.

Çocuğunuza da koruyucu bir kalkan verilecektir. Teknisyen daha sonra makineyi çalıştırmak için bir duvarın arkasına veya bitişik bir odaya adım atacaktır. Röntgen çekilirken çocuğunuzdan birkaç saniye hareketsiz kalması istenecektir. Bu, X-ışını görüntüsünün bulanıklaşmasını önlemek için önemlidir.