İnley ve Onley Porselen Diş Dolgusu Konya

Diş Dolgusu ve Kakma (İnley Dolgusu) Nedir?

Teorik olarak, bu ikisi genellikle birbirinin yerine kullanılabilir. Ancak kakmalar tipik olarak çok daha büyük boşluklar için ayrılmıştır. Her ikisi de mevcut boşluğun bir matkapla çıkarılmasını ve bu boş boşluğun doldurulmasını içerir. Boşluğun nasıl doldurulduğu öncelikli olarak farklıdır. Dolgu ile, alanı doldurmak için bir amalgam veya kompozit malzeme kullanılır ve sadece tek bir ziyareti içeren çok daha hızlı bir işlemdir. Bir kakma ile, boşluk bazen bir laboratuarda üretilen tek bir katı parça ile doldurulur. Bazen ofiste yapılabilirler ve genellikle altın veya seramik gibi bir malzemeden yapılırlar.

Kakma, boş alanın şekline ve boyutuna tam olarak yapılmalıdır, aksi takdirde gıda ve bakteriler boşluğa girerek daha fazla çürümeye neden olur. Kakmanın tersi, yerleştirildikten sonra bir dolgu ile aynı dereceye kadar büzülmemeleridir. Restorasyonun bu nedenle başarısız olma veya dolgu ile çevre diş yapısı arasında bir boşluk oluşturma şansı daha azdır.

İnley ve Onley Dolgusunda İlerleyen Prosedür Nelerdir?

Ayrıca çiğneme sırasında kullanmak için daha sert ve teorik olarak daha dayanıklı bir yüzey oluşturur. Bir veri, karışık ve sonuçsuz olmasına rağmen, uzun vadede daha güvenilir olmalıdır. Bunlar, daha büyük tek diş restorasyonlarınızdır. Çıkarılması gereken diş yapısı miktarı nedeniyle bir dolgu veya kakmanın çalışmadığı daha büyük çürüme alanları için ayrılmıştır. Kakma ve bir kakma arasındaki birincil ayrım, bir kakmanın dişin bir ucunu kaplayacağı, oysa bir kakmanın sadece cusps arasındaki alanı dolduracağıdır. Boşluk hala dişten delinir ve boşluğun tam boyutuna ve şekline bir onlay üretilir. Tersine, bir taç dişin tüm ısırma yüzeyini ve dişeti çizgisinin üzerindeki diş yapısını kaplayacaktır.

Kullanıldığında, diş-restorasyon marjı tamamlanabilir ve tekrarlayan çürümeyi en aza indirmek için çok ince bir temas hattına parlatılabilir. 

Buna karşılık, doğrudan kompozit dolgu macunları sertleşme sırasında hacim olarak birkaç yüzde küçülür. Bu büzülme stresine ve nadiren marjinal boşluklara ve başarısızlığa yol açabilir.

Günümüzde İnley ve Onley Dolguların Önemi

Son yıllarda kompozit reçinelerin iyileştirilmesi sağlanabilse de, katı kaplamalar bu problemi dışlamaktadır. Özellikle doğrudan dolgular üzerindeki diğer bir avantajı, malzeme seçiminde neredeyse hiç sınırlama olmamasıdır. Doğrudan restorasyonların fiyatının on katı olabilirken, kakmaların oklüzal kuvvetlere direnç, tekrarlayan çürümeye karşı koruma, imalat hassasiyeti, marjinal bütünlük, diş eti (doku) sağlığı için uygun kontur, ve temizlik tekliflerinin kolaylığı. 

Ancak, bu sadece altın için geçerli olabilir. Kısa süreli çalışmalar tutarsız sonuçlara varmakla birlikte, saygın sayıda uzun süreli çalışma, kompozit doğrudan dolgular ile karşılaştırıldığında seramik veya kompozit dolguların başarısızlık oranlarını önemli ölçüde daha düşük bulmamaktadır. Başka bir çalışma, kompozit reçine kakmalarının hayatta kalma süresinin arttığını tespit etti, ancak daha büyük çabalarını ve fiyatlarını zorunlu olarak haklı göstermemesi gerektiği değerlendirildi.