İmplant Destekli Hareketli Protezler (Overdenture) Konya

İmplant Destekli ve Hareketli Protez Nedir?

Bir veya her iki çenede dişleri olmayan birçok birey, çıkarılabilir protezleri gülümsemelerini düzeltmek için ekonomik bir yol olarak görür. Ancak protezlerin takılması her zaman kolay değildir. Bazen yemek yemeye veya konuşmaya çalıştığınızda kayıyorlar. Dil tarafından kolayca yerinden çıkabilen daha düşük bir protezle daha sık olur düşündüğünüzden daha güçlü bir kas.

Gevşek bir protez kendinizi bilinçli hissetmenizi sağlayabilir ve besleyici bir diyet yemenizi önleyebilir. Çıkarılabilir protezler, daha önce dişleri destekleyen kemik sırtlarına bastırarak zamanla çenede kemik kaybına neden olacaktır. Neyse ki, tüm bu sorunları önlemenin basit bir yolu: çıkarılabilir protezlerinizi diş implantlarıyla desteklenmektedir.

İmplant Destekli ve Hareketli Protez Prosedürü Nasıl İşliyor?

Bireysel eksik dişlerin gerçeğe yakın bir şekilde yerini alan diş implantlarını duymuş olabilirsiniz ve bu hala doğal dişlerinin çoğuna sahip olanlar için kesinlikle büyük fayda sağlar.

Ancak, bir ya da her iki çenede diş kalmadıysa, her diş için bir diş implantı koymak ekonomik olarak uygun değildir ve zorunlu olarak istenmez. Dental implantlar, doğal dişlerin kökleriyle aynı amaca hizmet eden küçük titanyum direklerdir: Yedek dişleri çene kemiğinize tuttururlar. Doğal diş kökleri gibi, diş eti çizgisinin altında bulunurlar ve bu nedenle ağızda görünmezler. Titanyum, canlı kemiğe kaynaşma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip olduğundan, diş implantlarınız aslında çene kemiğinizin bir parçası haline gelir, hacmini ve yoğunluğunu korumaya yardımcı olur.  Sağlığınız ve görünümünüz için önemli bir husustur.

İyileşme Süreci Nelerdir?

Dental implant cerrahisi çoğu durumda lokal anestezi altında dişhekimi muayenehanesinde yapılan basit, rutin bir prosedürdür. Alanı uyuşturduktan sonra, desteği en üst düzeye çıkarmak ve sinirler ve sinüsler gibi anatomik yapılardan kaçınmak için çenenize tam olarak planlanmış açılarda ve pozisyonlarda uygun sayıda implant yerleştirilecektir.

Kaç implant ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, ameliyat bir ila üç saat sürebilir. Diş implantları yerleştirilmiş çoğu insan, ameliyat sonrası herhangi bir rahatsızlığın ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz antienflamatuar ilaçlarla yönetilebileceğini bulmuştur. Ameliyattan sonra, implantlarınızın protezlerinizi destekleyebilmeleri için çene kemiğinize (osseointegrasyon olarak bilinir) kaynaştırma işlemini tamamlamaları gerekir. Bu en az altı hafta sürer ve herkes için farklıdır. Bununla birlikte, bu iyileşme döneminde dişsiz olmayacaksınız, çünkü implantları aşırı basmaması için modifiye edilmiş bir takma diş takabilirsiniz. İyileşme tamamlandığında, protezinizi destekleyici implantlara nasıl takacağınızı (ve tekrar çıkartacağınızı) göstereceğiz, böylece hareket etmeyen dişlerin güvenliğini ve onlarla birlikte gelen tüm faydaları yaşayabilirsiniz.