Ortodonti İle Gömük Dişlerin Sürdürülmesi Konya

Ortodonti ile Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi Nedir?

Birçok diş tedavisi için ortodonti gereklidir. Ortodonti nedir? Ortodonti diş hekimliğinin bir dalıdır. Ortodontistler diş ve çene bozukluklarını tedavi eder. Bu diş tedavileri her yaşta gerekli olabilir. Ciddi malpozisyonlar varsa çocuklara erken tedavi uygulanabilir. Aksi takdirde tedavi için ergenliğe kadar beklersiniz. 

Ancak yetişkinlikte bile protezler ortodontik önlemler kullanılarak düzeltilebilir. Dişler çene kemiğine sıkıca bağlı değildir. Kemikte çok ince lifler tarafından süspanse edilirler. Kemik, basınç ve çekme yüklerine maruz kaldığında kendini dönüştürme özelliğine sahiptir. Ortodontik bir cihaz bu yükleri kemiklere uygular. Kemik, basıncın uygulandığı noktada parçalanır. Çekme yükü altında birikir. Bu nedenle ortodontik tedavide dişler her zaman basıncın etki ettiği yönde hareket eder.

Ortodonti ile Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi Prosedürü Nasıl İşliyor?

Kemiğin bu özelliği ortodontistler tarafından erken tedavide de kullanılır. Buradaki odak, çene kemiğini büyümeye teşvik etmektir. Tam diş için yeterli alan oluşturulabilir ve üst ve alt çeneler birbirleriyle doğru ilişki içindedir. Sabit ve çıkarılabilir diş telleri Bulgulara bağlı olarak, ortodontide dişleri düzeltmek için sabit veya çıkarılabilir diş telleri kullanılır. 

Küçük diş hareketleri genellikle çıkarılabilir bir cihaz yardımıyla yapılabilir. Diş rotasyonları veya daha büyük bir mesafedeki hareketler neredeyse her zaman sabit bir destek gerektirir. Ortodontist, tam tanıdan sonra hangi ortodontik tedavinin uygun olduğuna karar verebilir.

Tedavi Sonrası

Bunun için, çenenizin röntgenlerini ve modellerini oluşturur, daha sonra ölçer. Ancak o zaman bir ortodontik tedavi planı hazırlayabilir. Yanlış hizalanmış dişler diş telleriyle düzeltilir. Bulgulara ve ortodontik ölçüme bağlı olarak, tedavi birkaç aydan üç veya dört yıla kadar sürer. Düzeltme çoğunlukla ergenlik döneminde yapılır. 

Yanlış konumlandırılmış çenelerin tedavisi yanlış çene pozisyonları sadece diş telleri ile düzeltilemez. Ortodonti, ağız ve yüz cerrahisi ile malpozisyonlu çenelerde desteklenir. Bu nedenle tedavi disiplinlerarasıdır. Önce dişler bir destek ile düzleştirilir. Çoğu zaman, üst ve alt çeneler artık eşleşmez. Ortodonti sonrası cerrahlar kullanılır. Bir operasyonda, üst ve alt çene dişler tekrar birbirine oturacak şekilde hizalanır.