Bilinçli Sedasyon Konya

Bilinçli Sedasyon Nedir?

Bilinçli sedasyon formlarının çoğu “hafif” veya “orta” olarak kabul edilir. Ancak çoğu hasta prosedürleri sırasında uyanık kalmasına rağmen bilinçli sedasyona uyku diş hekimliği denir. Farklı seviyelerde dental anksiyeteyi tedavi etmek için farklı sedasyon dişhekimliği türleri mevcuttur. Bu seçeneklerin her biri sizi çeşitli rahatlama durumlarına sokar: Hafif Sedasyon Minimal sedasyon var. Uyanık ve uyanık kalarak rahatlayabilirsiniz. Orta Sedasyon Prosedür sırasında bilinçli kalırsınız, ancak daha sonra muhtemelen bu konuda fazla hatırlamazsınız. 

İletişim kurabileceksiniz ve kelimelerinizi bulabilir ve kendinizi garip hissedebilirsiniz. Bazı hastalar orta derecede sedasyonla uykuya dalar, ancak kolayca uyanırlar. Derin sedasyon genellikle bilinçli sedasyon olarak sınıflandırılmaz. Bilmeliyiz ki, derin sedasyon altında, çoğu hasta dişhekimi çalışırken yarı veya tamamen bilinçsizdir. Ayrıca derin sedasyon ile, ilaç yıpranana veya tersine dönene kadar bilinci geri kazanmazsınız ve sedasyonun etkilerinden kurtulmanız daha uzun sürer.

Bilinçli Sedasyon Prosedürü Nasıl İlerliyor?

Prosedürel sedasyon ve analjezi olarak da bilinen bilinçli sedasyon diş hekimliği, sakinleştiricilerin gevşemenize yardımcı olmak için bir diş prosedüründen önce uygulandığı prosedürdür. Diş tedaviniz sırasında uyanık ve duyarlı kalırsınız ve herhangi bir acı hissetmezsiniz. Sakinleştirici sadece diş korkusunu hafifletmeye yardımcı olur, böylece prosedürünüzü rahatça geçirirsiniz. 

Diş korku ve anxiety her yıl uzakta diş ofisinden milyonlarca insanı tutar. Onlar için lokal anestezi yeterli değildir, çünkü acıyı uyuştururken, hastaların diş hekimlerinden uzak olduğu korkuyu ve diğer psikolojik faktörleri en aza indirgemek için hiçbir şey yapmaz. Birçok diş hekimi, diş tedavisi sırasında hastaları rahatlatmanın bir yolu olarak bilinçli sedasyon kullanır.

Bilinçli Sedasyon Tedavisi Avantajları

Bilinçli sedasyon, bazı prosedürler sırasında kaygı, rahatsızlık ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu, rahatlamayı sağlamak için ilaçlar ve (bazen) lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Bilinçli sedasyon, dolgu, kök kanallar veya rutin temizlik gibi karmaşık prosedürler sırasında endişeli veya panik hisseden insanlar için diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca endoskopiler ve küçük cerrahi prosedürler sırasında hastaları gevşetmek ve rahatsızlığı en aza indirmek için kullanılır.