Geçici (İmmediat) Protez Konya

Geçici (İmmediat) Protez Nedir?

Dişleri kaçırıyorsanız, gülümsemenizdeki boşlukları doldurmanın birçok yolu vardır. İlk yol, akrilik çıkarılabilir kısmi protez olarak da adlandırılan bir palet dişi kullanmaktır. Tek palet dişi, ağzınızın çatısına (damak) uyan veya alt çenenize oturan ve üzerine bir veya daha fazla protez dişe sahip çıkarılabilir bir tutucudur. Ağzınıza koyduğunuzda, yaralanma, çıkarma veya çürüme nedeniyle dişlerinizi kaybetmiş olsanız bile, tam bir gülümseme görünümü oluşturur. Tek flipper diş, diş hekiminizden geçebileceğiniz geçici bir kısmi protezdir.

İlk önce ağzınızı yumuşak bir malzeme ile izlenerek yapılır. İzlenim daha sonra, ağzınıza uyacak ve dişlerinizdeki boşlukları protez dişlerle dolduracak şekilde tasarlanmış özelleştirilmiş bir palet dişi yapmak için kullanan bir diş laboratuvarına gönderilir. Palet dişi akrilik diş dereceli reçineden yapılır. Eğer bir veya daha fazla dişi kaçırıyorsanız, protezleri düşünüyor olabilirsiniz. İşte bir palet dişi ve diğer protez diş seçenekleri hakkında bilmeniz gerekenler, böylece sizin için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Geçici Diş Protezinde Prosedür Nasıl İşliyor?

Bir flipper dişinin çekici bir protez diş seçeneği olmasını sağlayan bazı yanlar vardır. Bunlar: Diğer kısmi protezlerin çoğundan daha ucuz olması, nispeten doğal görünürler, hızlı hazırlık, diş hekiminiz ağzınızı etkilediğinde palet dişinizi uzun süre beklemek zorunda kalmama, kolayca giyilebilen. Yapmanız gereken, palet dişinizi ağzınıza yerleştirme ve mevcut dişlerinizin stabilizasyonu. Bu onların kayma olasılığını azaltır. Bir veya daha fazla dişi kaçırırsanız yemek yemek zor olabilir. 

Ayrıca palet dişi kullanırken sadece yemek yemekle kalmayıp, muhtemelen onsuz daha iyi çiğneyebileceksiniz. Bununla birlikte, bir palet dişiyle yemek yerken dikkatli olmak önemlidir, çünkü kırılgan ve kolayca kırılabilen hafif malzemeden yapılırlar. Düzenli bir bakım programına bağlı kalırsanız, palet dişinin bakımı kolaydır. Tıpkı herhangi bir tutucu gibi, plak (bakteri) ve yiyecek parçalarını çıkarmak için palet dişinizi her gün temizlemek önemlidir.

Geçici Diş Protezinde Tedavi sonrası Uygulanması Gerekenler Nelerdir?

Bunu yumuşak kıllı bir diş fırçası, ılık su ve el sabunu veya bulaşık deterjanı gibi yumuşak bir sabun kullanarak yapabilirsiniz. Ağzınıza geri koymadan önce palet dişinizi iyice durulayın. Sizler palet dişinizi, zarar verebilecek diş macunu ile temizlemekten kaçının. Öyle ki palet dişinizin ağrıya veya rahatsızlığa neden olduğunu fark ederseniz veya gevşiyorsa, ayarlama için diş hekiminizi arayın. Yani palet dişinizi dilinizle ağzınızda hareket ettirmekten kaçının, bu da gevşetebilir. 

Kahve, kızılcık suyu ve pancar gibi koyu renkli yiyeceklerden ve içeceklerden de kaçınmak isteyebilirsiniz. Palet dişinizi kullanmadığınızda, kurumadığından emin olun. Kırılmaya ve rahatsız hissetmeye daha yatkın olabilir. Flipper dişinizi, ağzınızdan çıkardığınızda takma diş temizleme suyuna veya suya koyarak nemli tutun. Su kullanırsanız, çok sıcak olmadığından emin olun, çünkü bu bir flipper dişin bükülmesine neden olabilir.