Frenektomi Operasyonu Konya

Frenektomi Dudak Dil Bağı Alınma Tedavisi Nedir?

Bir frenektomi, vücuttaki bir organın çok fazla hareket etmesini önleyen küçük bir doku kıvrımı olan bir frenulumun çıkarılmasıdır. İnsan vücudunun çeşitli yerlerinde frenulaya atıfta bulunabilir. Bir frenulumdaki cerrahi değişiklik olan frenuloplasti ile ilgilidir. Çoğunlukla ortodontik amaçlar için yapılan bir frenektomi, ya labial frenektomi olarak adlandırılan üst dudağın ortasında ya da lingual frenektomi adı verilen dilin altında gerçekleştirilir. Frenektomi, bebekler, çocuklar ve yetişkinler üzerinde yapılan çok yaygın bir diş prosedürüdür. 

Benzer bir prosedür frenulotomi, sıkı dokuda bir kesi yapılarak sıkı bir frenulumun rahatlayabildiği yerdir. Frenum, dudağı ve yanağı alveolar mukozaya, diş etine ve altta yatan periosteuma bağlayan bir mukoza zarı kıvrımıdır. Frena, plak kontrolüne bir müdahale veya bir kas çekmesi nedeniyle dişeti kenarına çok yakın bağlandığında dişeti sağlığını tehlikeye atabilir. Buna ek olarak, maksiller frenum, orta hat diastema vakalarında estetik problemler ortaya çıkarabilir veya ortodontik sonucu tehlikeye atabilir, böylece tedaviden sonra nükse neden olabilir. Böyle anormal bir frenumun yönetimi bir frenektomi yapılarak gerçekleştirilir.

Frenektomi Dil Dudak Bağı Operasyon Prosedürü Nasıl İşliyor?

Uzatılmış maksiller labial frenum durumunda, endişe konusu ortodontik problemlerin potansiyelidir. Buradaki frenum sakız hattının çok uzağında uzanırsa, üst iki ön dişin doğru büyümesine ve aralığına müdahale edebilir. Bu, bu iki diş arasında büyük bir boşluk oluşmasına neden olur. Birçok ebeveyn bu boşluk hakkında estetik bir perspektiften endişelenmesine rağmen, diş teli ihtiyacına işaret ettiğine inanarak, genellikle çocuğun kalıcı dişleri ortaya çıkana kadar ortodontik prosedürlerin ertelenmesi önerilir. Diş telleri yerleştirildikten sonra, iki kalıcı diş arasındaki boşluk kalırsa, labial frenektomi anormal aralığa bir çözüm olarak düşünülmelidir. Birçok durumda, yetişkin dişlerin ortaya çıkması ve büyümesi, labial frenumun uzunluğunun neden olduğu boşluğun doğal olarak kapanmasına neden olur.

Yaşlandıkça ağız boşluğu önemli ölçüde değişir. Konuşmanız normal bir şekilde gelişirse ve yeme ve içme probleminiz yoksa, bir dil operasyonu veya dudak operasyonu bir yetişkin olarak tedavi olmanız gerekmeyebilir.

İyileşme Süreci Nasıl İlerliyor?

Bununla birlikte, bir frenum diş etlerini alt ön dişlerden uzaklaştırarak diş eti çekilmesine yol açabilir. Ayrıca dilinizin hareketliliğini veya dudaklarınızı hareket ettirme yeteneğinizi de kısıtlayabilir. Bu durumlarda, yetişkin bir frenektomi düşünebilirsiniz. Yetişkin frenektomi prosedürü, bebek frenektomisinden daha uzun iyileşme süresi gerektirebilir. Oral frenektomi sonrası iyileşme genellikle kolaydır. Alanı temiz tutmanız gerekir, bu da bebek hastalar için yeterince basittir. Yetişkinler için, ilk birkaç gün boyunca yediğiniz yiyecekleri sınırlamanız gerekebilir. Etkilenen bölgede sıkışan yiyecekler enfeksiyon riskini artırabilir. Oral frenektomi sonrası, doktorunuz enfeksiyonları veya komplikasyonları önlemek için oral antibiyotik reçete edebilir. Bir veya iki gün içinde, alan iyileşmeye başlamalıdır. Bir hafta sonra, alanın yaralanmaya başladığını göreceksiniz. Tüm normal aktivitelerinizi sürdürebilmeniz gerekir.