Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Tedavisi Konya

Fissür Örtücü Nedir?

Fissür örtücüler, arka dişlerin oluklarına boyanan plastik kaplamalardır. Dolgu macunu, yiyeceklerin ve bakterilerin dişlerdeki küçük oluklara takılıp çürümeye neden olmasını önleyen koruyucu bir tabaka oluşturur. Reçine bazlı fissür dolgu macunları, tüm çocukların kalıcı azı dişlerine püskürmeden sonra mümkün olduğunca erken uygulanmalıdır. İşlem genellikle hızlı ve kolaydır, diş başına sadece birkaç dakika sürer. Diş iyice temizlenir, özel bir çözelti ile hazırlanır ve kurutulur. 

Daha sonra dolgu macunu uygulanır ve üzerine mavi bir ışık parlatarak sertleşmesine izin verilir. Sızdırmazlık malzemeleri çürümeyi önlemek için arka dişlere uygulanan koruyucu plastik bir kaplamadır. Arka dişlerin çiğneme yüzeyleri genellikle dişin içine doğru uzanan küçük oluklara veya çatlaklara sahiptir. Bu çatlakların iyice temizlenmesi çok zordur ve gıda parçacıklarını yakalayabilir. Çatlak dolgu macunları bu olukları kapatarak yiyecek parçacıklarının veya bakterilerin içeri girmesini önleyebilir.

Fissür Örtücü Tedavisinde Prosedür Nasıl İşliyor?

Sızdırmazlık maddesi genellikle uzun yıllar dayanır, ancak contanın sağlam olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Zamanla yıpranabilir ve altına hiçbir çürümenin başlayamayacağından emin olmak için bazen eklenmesi veya değiştirilmesi gerekir. Yüzey alanının arttırılması bir fosforik asit diş bakım ürünü / etchant gerektirir. 

Sızdırmazlık malzemeleri dişlere doğrudan bağlanmadığından, yapışma kuvveti diş bakım ürünü ile iyileştirilmelidir. Dişin yüzeyindeki çukurlar ve çatlaklar, bakteri içeren diş plağı ve diş taşı barındırmak için idealdir. Diş fırçanızdaki kıllar genellikle bu olukların en derin kısmına ulaşamadığından, bu plak ve diş alanının temizlenmesi genellikle çok zordur. Bahçeler düzgün bir şekilde temizlenmezse, dişin üstünde çürüme başlar ve bazen dişin doldurulması gerekir.

Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Sızdırmazlık malzemeleri dişlerinizi diş çürümelerinden korumanın güvenli ve ağrısız bir yoludur. Arka dişlerin ısırma yüzeylerine uygulanan koruyucu bir plastik kaplamadır. Sızdırmazlık maddesi, yiyeceklerin ve bakterilerin dişlerdeki küçük oluklara girmesini ve çürümesine neden olan sert bir kalkan oluşturur. Yeni sızdırmaz yüzeyin düzenli fırçalamayla temiz ve sağlıklı tutulması kolaydır. Çatlak dolgu macunları, dişlerin normal çiğneme işlevini etkilemez. Sızdırmazlık maddeleri uzun yıllar dayanabilse de, diş hekiminiz mühürün sağlam olduğundan emin olmak için bunları düzenli olarak kontrol etmek isteyecektir. Fazla mesai yaparlar ve bazen altlarında hiçbir çürümenin başlayamayacağından emin olmak için biraz dolgu macunu eklemek veya değiştirmek gerekir.