Diş Kanal Tedavisi (Endodonti) Konya

Kök Kanal Tedavisi (Endodonti) Nedir?

Kök kanalı” bir tedavi değil, bir dişin parçasıdır. Dişin sinir dokusu, kan damarları ve pulpa olarak da bilinen diğer hücreleri içeren içi boş bölümüdür. Bir diş bir taç ve köklerden oluşur. Taç esas olarak sakızın üzerinde iken, kökler altındadır. Kökler dişi çene kemiğine tutturur. Taç ve kökün veya kök kanalının içinde kâğıt hamuru bulunur. Kâğıt hamuru dişi besler ve çevresindeki malzemeye nem sağlar. Kâğıt hamurundaki sinirler sıcak ve soğuk sıcaklıkları ağrı olarak algılar. Yaygın olarak “kök kanalı” olarak adlandırılan dental prosedürün adı aslında “dişin içinde” anlamına gelen endodontik tedavidir. Bununla birlikte, “kök kanal” terimi prosedür hakkında konuşmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kök kanal tedavi prosedürü, bir dişin hamurunda önemli iltihap veya enfeksiyonu olan hastalar için birçok potansiyel faydası olan iyi bir çözümdür.

Kök Kanal Tedavisinde Süreç Nasıl İşliyor?

Tedavi edilmezse, enfeksiyon belirgin ağrıya neden olabilir veya dişin altında ve dişin gücünü ve işlevini etkileyen bir apse oluşumuna neden olabilir. Kök kanal tedavisi, dişlerin işlevini korumaya yardımcı olabilir, böylece hastalar normal ısırma kuvveti kullanarak etkili bir şekilde çiğnemeye devam edebilir. Diş implantları gibi alternatif seçeneklerin aksine, dişin doğal estetik görünümünün korunmasına yardımcı olur. Ek olarak, kök kanal tedavisi, ağızdaki diğer dişleri, aşırı gerginlik ve olası hasardan korumaya yardımcı olabilir, çünkü ağzın sadece bir tarafı kullanılırsa meydana gelebilir.

Kök Kanal Tedavisinde Prosedür Nasıl İlerliyor?

Kök kanalını gerçekleştirmek için kullanılan teknikler son yıllarda önemli ölçüde ilerlemiştir. Sonuç olarak, çoğu hasta prosedür yapılırken nispeten rahat olduklarını ve önemli bir ağrı hissetmediğini bulmuştur. Bu büyük ölçüde bölgeyi uyuşturmak için prosedür sırasında kullanılan lokal anesteziden kaynaklanmaktadır. Aslında, özellikle pulpa iltihabı önemli ağrıya neden olduysa ve böylece kök kanal tedavisine ihtiyaç duyduysa, hastaya rahatlama getirebilir.