Diş Eti Apse Tedavisi Konya

Diş Eti Drenaj Apsesi Nedir?

Bir deri apsesi, sadece derinin iltihaplı bölümünün yüzeyinin altında irin bir cep vardır. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyon tarafından tetiklenir. Apse drenajı, tipik olarak irin bir deri apsesini temizlemek ve iyileşme sürecini başlatmak için kullanılan tedavidir. Küçük apselerin kaybolması için boşaltılması gerekmeyebilir. Bu prosedür, iyileşme süresi ve tekrarlama olasılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. 

Cildiniz apse ihtiyaçları boşaltma, muhtemelen küçük bir operasyon kapsamında yürütülen gerekecek anestezi genellikle lokal anestezi, uyanık kalır ve apse çevresi uyuşturulur. İşlem sırasında cerrah, irin boşalmasına izin vermek için apse keser. Ayrıca test için bir irin örneği alabilirler. Tüm irin çıkarıldıktan sonra, cerrah apse tarafından bırakılan deliği steril salin (bir tuz çözeltisi) kullanarak temizleyecektir. Apse açık bırakılacak, ancak bir yara pansumanı ile kaplanacaktır, bu nedenle daha fazla irin üretilirse kolayca tahliye edilebilir. Apse derinse, yarayı açık tutmak için antiseptik bir pansuman (gazlı bez fitili) yerleştirilebilir.

Diş Eti Drenaj Apsesi Prosedürü Nasıl İşliyor?

Cilt apsesi drenaj prosedüründen önce, enfeksiyonu tedavi etmeye ve ilişkili enfeksiyonun vücudun başka bir yerinde meydana gelmesini önlemek için bir antibiyotik tedavisi kursuna başlayabilirsiniz. Prosedür tipik olarak ayaktan tedavi bazında yapılır. Eğer şiddetli bakteriyel enfeksiyon varsa, ek tedavi ve gözlem için bir hastaneye kabul edilmesi gerekebilir. Bazı küçük cilt apseleri doğal olarak drene olabilir ve tedaviye gerek kalmadan iyileşebilir. 

Sıcak bir pazen gibi sıcak bir kompres şeklinde ısı uygulamak, şişmeyi azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, flanel daha sonra iyice yıkanmalı ve enfeksiyonu yaymamak için başka insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Daha büyük veya kalıcı cilt apseleri için GP’niz, enfeksiyonu temizlemek ve yayılmasını önlemek için bir dizi antibiyotik reçete edebilir.

İyileşme Süreci Nasıl İlerliyor?

Bir kesi yapmadan önce doktorunuz etkilenen bölgeyi temizleyecek ve sterilize edecektir. Genellikle sizi rahat ettirmek için lokal bir anestezi yeterlidir. Doktorunuzun drenaj için kesi yapacağı apse çatısına yakın cilde bir iğne ile uygulanır. Lokal anestezik örnekleri arasında lidokain (belli bir bölgedeki dokuyu uyuşturmak üzere kullanılan bir ilaç.) ve bupivakain (belirli bir bölgedeki hissi azaltmak için kullanılan bir ilaç) bulunur. Bu prosedür bir günlük vaka prosedürü olarak gerçekleştirilebilir, bu da bazı kişilerin birkaç gün hastanede kalması gerekmesine rağmen aynı gün eve gidebileceğiniz anlamına gelir. Deri apsesi için kesi ve drenaj prosedüründe olduğu gibi, perkütan drenaj küçük bir yara izi bırakabilir.