Diş Dolguları (Cam İyonomer Dolgu) Konya

Cam İyonomer Dolgu Nedir?

Doğru diş bakımı ile bile, bazen diyet nedeniyle dişlerimizde küçük bir boşlukla sonuçlanabilir ve diş dolgusu gerekebilir. Doğru bakım, hasarı önlemeye doğru uzun bir yol kat ederken, zamansız ve bazen ağrılı boşluklara neden olan bir dizi faktör vardır. Küçük boşluklarınız varsa, dolgular tipik olarak en basit hareket şeklidir. Dolgu için kullanılan birtakım malzemeler olsa da, bugün en yaygın iki türden bahsedeceğiz: cam iyonomer dolgular ve kompozit dolgular. Cam iyonomer dolgular tipik olarak şunlar için kullanılır: Geçici dolgular, Diş etleri etrafında bulunan çürüme, Bebek dişleri ve ek olarak malzeme aynı zamanda ortodontik çalışmalarda bir yapışkan olarak da kullanılır.

Cam iyonomer esasen, iç diş (bir boşluk nedeniyle açığa çıkarılmış) ve çevre ortam arasında sıkı bir sızdırmazlık oluşturmak için kullanılan esnek bir macundur. Dişin korunmasını sağlayan bir dolgu macunu görevi görür.

Cam İyonomer Dolgusunda Prosedür Nasıl İşliyor?

Cam iyonomer çimentosu silikat cam tozundan oluşur ve doğrudan diş yüzeyine bağlanır. Florür silikat cam tozunun bir parçası olduğu için, cam iyonomer dolgular, florürü çevreye zamanla yavaşça serbest bırakabilme avantajına sahiptir. Gelecekteki boşlukları önlemeye ve dişlerinizi korumaya yardımcı olur. Cam iyonomerlerinin kullanımı ile ilişkili olumsuz sağlık etkileri yoktur. Kullanımları öncelikle esnekliklerinden kaynaklanmaktadır. Kompozit dolgulara kıyasla uygulanması daha kolaydır. Temel negatifler dayanıklılıklarını içerir. Kompozit ve amalgam dolgulara kıyasla, cam iyonomer dolguları mukavemet ve aşınma direncinden yoksundur. Bu nedenle, yetişkin bir ağızda, esas olarak daha sonra değiştirilecek geçici restorasyonlar olarak kullanılırlar.

Kompozit dolgular, reçine ve toz cam dolgu gibi diğer malzemelerden yapılan dolgulardır. Cam iyonomer dolguları gibi, dişe yapışırlar ve geleneksel dolguların (örneğin amalgamlar) sunmadığı dişe ek destek sağlarlar.

Cam İyonomerler Diğer Dolgu Çeşitlerine Nazaran Neden Çok Tercih Ediliyor?

Kompozit dolgular özellikle çok yönlülükleri ve estetik çekiciliği nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozitler, ağızlarımızda cips ve kırılmalar dahil olmak üzere çok çeşitli görevler için değil, aynı zamanda uyum sağlamak için diş renginde de olabilirler. Bu nedenle yalnızca ön dişler veya diğer görünür alanlar için kompozitler kullanıyoruz. Kompozit dolgular için pozitif bir anahtar dayanıklılığıdır. Gümüş amalgamlar veya altın dolgular gibi sert aşınan dolgulardan daha az dayanıklı olmalarına rağmen, kompozit dolgular cam iyonomer muadillerinden önemli ölçüde daha dayanıklıdır. Dezavantajı, uzun yıllar kullanımdan sonra kompozit dolgular çipleyebilir. Cam iyonomer dolguları gibi, kompozit dolgulara da dikkat çekmek için düzenli kontroller planlanmalıdır.