Detartraj (Diş Taşı ve Tartar Temizliği) Konya

Detartraj (Diş Taşı ve Tartar Temizliği) Nedir?

Tartar nedir: Kalkülüs olarak da bilinen Tartar öncelikle şunlardan oluşur. Hidroksilapatit, apatit, Proteinler, karbonhidratlar, Brushite, whitlockite gibi mineraller Mikroorganizmalar ve Doku kalıntıları. Bu tip birikintiler özellikle alt çenedeki ön kesici dişlerde ve üst çenedeki üst azı dişlerinin dış taraflarında sıklıkla görülür, çünkü bu noktalarda özellikle büyük miktarda tükürük kaçar. Kaçan sıvının önemli koruyucu ve sindirim işlevleri vardır ancak kötü ağız hijyeni ile birlikte hastalıklara yol açar.

Formasyonun nedeni tükürüğün inorganik bileşimidir. Bu inorganik maddeler özellikle plakta, yani dişlerdeki yumuşak tortularda birikmeyi sever.

Diş Taşı ve Tartar Temizliğinde Prosedür Nasıl İşliyor?

Kimyasal bir reaksiyon vardır ve birikintiler sertleşir: sıkışmış tartar formları. Her ağız boşluğu, doğal ve sağlıklı oral floranın bir parçası olan çeşitli mikroplar içerir.

Dişlerin düzenli ve uygun şekilde fırçalanması, gıda kalıntılarını temizler ve çok fazla mikrobun yuvalanmasını önler, bu da metabolizmanız için gıda bileşenlerini kullanır. Ağız hijyeni eksikliği, yakından ve güçlü bir şekilde iç içe geçmiş dişler kaplamanın oluşumunu teşvik eder. Diş ipinin yetersiz kullanımı, özellikle alt kesici dişler alanında daha hızlı plak ve katı birikintilerin oluşmasına yol açar. Çalışmalar, 4 saat içinde dişlere ilk bakterilerin takıldığını gösterdi.

Diş Taşı ve Tartar Temizlenmesinin Avantajları 

Tartar, periodontitis gibi diş eti enfeksiyonlarının temelidir. Görünür diş bölgesinde oluşan katı dental plak supragingival tartar olarak adlandırılır. Tartar ayrıca diş boynunun altında oluşabilir ve böylece diş etleri ile kaplanabilir. Daha sonra buna bir konsantrasyon veya subgingival tartar denir. Tartar, diş etlerinin iltihabı olan periodontistin bir nedenidir. Bakteriler, diş plağına özellikle kolay ve inatçı bir şekilde birikir ve yapışır. Bunu, çevre doku ve tüm ağız enfeksiyonları takip eder. Periodontitis önlemek için düzenli profesyonel diş temizliği ve düzenli ağız hijyeni en etkili önlemlerdir.