Bilgisayarlı Tomografi Konya

Dental Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

Dental BT (bilgisayarlı tomografi) ağızda 3D görüntüler üretmek için özel bir yazılım kullanır. Birinin implant için aday olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan ağzın canlı benzeri boşluk görünümleri oluşturur. Cerrahlara, cerrahiye yardımcı olmak için hastanın ağzının anatomisi hakkında bilgi verir. Geleneksel panoramik röntgenler çene kemiğinin yüksekliğini ve konturunu gösterebilir, ancak kemik genişliğini ve yoğunluğunu göstermezler ve alveolar sinirin yerini bozabilirler. 3D görüntülerde, bir cerrah hastanın sahip olduğu kemik miktarını, alveoler sinire olan mesafeyi ve implantı yerleştirmek için tam açıları bilir.

Diş konisi ışınlı bilgisayarlı tomografi (BT), normal diş veya yüz röntgenleri yeterli olmadığında kullanılan özel bir röntgen cihazı türüdür.

Dental Tomografisinde Prosedür Nasıl İşliyor?

Doktorunuz bu teknolojiyi tek bir taramada dişlerinizin, yumuşak dokularınızın, sinir yollarınızın ve kemiğinizin üç boyutlu (3 boyutlu) görüntülerini üretmek için kullanabilir. Bu prosedür, çok az özel hazırlık gerektirir veya hiç özel hazırlık gerektirmez. Hamile kalma olasılığınız varsa doktorunuza bildirin. Gevşek, rahat kıyafetler giyin ve evde takı bırakın. Sizden bir elbise giymeniz istenebilir.

Edentulizm doğal dişlerin bulunmamasından oluşur ve oral ve genel sağlığı ve genel yaşam kalitesini etkileyen oral disfonksiyonun yaygın bir nedenidir. Dental implantlar günümüzde oral rehabilitasyonda başarılı bir çözümdür. İmplant yerleştirmenin nihai amacı fonksiyonel, estetik ve dayanıklı bir restorasyon.

Dental Bilgisayarlı Tomografide Kullanılan Teknik

İmplant bölgesinin değerlendirilmesinde diğer radyografik teknikler kullanılmasına rağmen, Dental Bilgisayarlı Tomografi (Dental BT), implant yerleştirilmesi için potansiyel alıcı alandaki mevcut kemiğin morfolojik, kantitatif ve kalitatif değerlendirilmesinde en iyi yöntemdir. Bu parametreler cerrahi prosedürün türünü, implant türünü tanımlayabilir veya hatta endosöz implant yerleşimini engelleyebilir.