Bruksizm Diş Gıcırdatma Diş Sıkma Tedavisi Konya

Bruksizm Nedir? Diş Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır? Diş Sıkma Problemi Nedir?

Düzenli diş muayeneleri sırasında diş hekimlerimiz bruksizm belirtilerini kontrol etmektedir. Herhangi bir belirtiniz varsa, diş hekimilerimiz sonraki birkaç ziyarette dişlerinizin ve ağzınızda değişiklik olup olmadığını kontrol etmektedir. Uzmanlarımız sürecin ilerleyici olup olmadığını ve tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemektedirler.

Bruksizm’e Neden Olan Problemi Belirleme

Diş hekimlerimiz bruksizm olduğundan şüphelenirse, genel diş sağlığınız, ilaçlarınız, günlük rutinleriniz ve uyku alışkanlıklarınız hakkında sorular sorarak nedenini belirlemeye çalışır.

Bruksizmin kapsamını değerlendirmek için diş hekimlerimiz şunları kontrol edebilir:

– Çene kaslarınızda hassasiyet
– Kırık veya eksik dişler gibi belirgin diş anormallikleri
– Dişlerinizi, altta yatan kemiğe ve yanaklarınızın içine, genellikle röntgen yardımıyla kontrol etmek

– Bir diş muayenesi, temporomandibular eklem (TME) bozuklukları, diğer diş problemleri veya sağlık koşulları gibi benzer çene veya kulak ağrısına neden olabilecek diğer bozuklukları tespit ederek kontrol etmek

Bruksizminiz büyük uyku sorunları ile ilgili görünüyorsa, doktorunuz bir tıbbi uyku uzmanı önerebilir. Bir tıbbi uyku uzmanı, diş sıkma ve gıcırdatma olaylarını değerlendirecek ve uyku apnesi veya diğer uyku bozukluklarınız olup olmadığını belirleyecek bir uyku çalışması gibi bir çok test yapabilir.

Kaygı veya diğer psikolojik sorunlar diş sıkma ve gıcırdatma ile ilgili gibi görünüyorsa, lisanslı bir terapiste veya danışmana yönlendirilebilirsiniz.

Konya Bruksizm Tedavisi

Birçok durumda, tedavi gerekli değildir. Ancak bir çok çocukta tedavi olmadan bruksizm daha fazla büyüyebilmektedir. Ancak birçok yetişkin de dişlerini tedavi gerektirecek kadar sıkmamaktadır. Bununla birlikte, sorun şiddetli ise seçenekler daha fazla diş hasarını önlemek ve çene ağrısını veya 

rahatsızlığını hafifletmek için bazı diş yaklaşımlarını, tedavileri ve ilaçları içerir. Hangi seçeneğin size en uygun olduğunu bulmak için diş hekimlerimizle konuşmalı ve gerekli görülen tedavileri uygulamalısınız.