Aşırı Kole Hassasiyeti Konya

Dentin Hassasiyeti Nedir?

Bir parça dondurma veya bir kaşık sıcak çorbadan sonra hiç acı veya rahatsızlık hissettiniz mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Sıcak veya soğuk yiyeceklerin neden olduğu ağrı boşluğun bir işareti olsa da hassas dişleri olan insanlarda da yaygındır. Diş hassasiyeti veya “dentin aşırı duyarlılığı” tam olarak göründüğü gibidir: sıcak veya soğuk sıcaklıklar gibi belirli uyaranlara yanıt olarak dişlerde ağrı veya rahatsızlık. Geçici veya kronik bir problem olabilir ve bir dişi, birkaç dişi veya tek bir bireydeki tüm dişleri etkileyebilir. Bir dizi farklı nedeni olabilir, ancak çoğu hassas diş vakası ağız hijyen rejiminizde bir değişiklikle kolayca tedavi edilebilir. Diş hassasiyeti, kök hassasiyeti veya sadece hassasiyet olarak da bilinen dentin aşırı duyarlılığı yaygın bir hasta şikayetidir.

Dentin Hassasiyetinde Dikkate Alınması Gerekenler

Hastalar bu fenomeni uyarandan bağımsız olarak keskin, kısa süreli diş ağrısı olarak tanımlar.Tipik olarak, termik, evaporatif, dokunsal, ozmotik ya da kimyasal ve bu patolojinin diş hatalara ilişkin herhangi bir başka forma bağlanması mümkün değildir.

Uyarıcıya tepki olarak dentin maruz kaynaklanan kısa, keskin ağrı ile karakterize edilen” olarak dentin aşırı duyarlılığı tarif Klinisyenler dentin aşırı duyarlılığını dişlere rutin uyaranlara abartılı bir cevap olarak görürler. Hastalar bir dişi hava spreyi ile kuruturken veya bir kaşifin ucuyla bir diş çizerken dentin aşırı duyarlılığına yanıt verirler. Bazı hastalar dişlerini fırçalarken veya diş ipi kullanırken ağrıdan şikayetçidir. Diş, dentin veya posaya doğrudan zarar vermese de, gerçek bir ağrı sendromu olarak kabul edilmesi için tüm kriterlere sahiptir. Hassas dişleriniz varsa, muhtemelen ağrı veya rahatsızlık hissedersiniz. Ancak, hassas dişlerin her zaman incitmediğini unutmayın.

Diş Hassasiyetinin En Aza İndirgemek İçin Diş Bakımının Önemi

Bunun yerine, belirli eylemlere yanıt olarak veya belirli koşullar altında ağrı veya rahatsızlık tetiklenir. İşte hassas dişlerin semptomlarının bir listesi. Onlara bir göz atın ve diş hassasiyeti ile başa çıkıp çıkmadığınızı kendiniz görün.

Sıcak yiyecek veya içecek tüketirken ağrı veya rahatsızlık hissetmek, Soğuk yiyecek veya içecek tüketirken ağrı veya rahatsızlık hissetmek, Soğuk hava ile temasta ağrı veya rahatsızlık hissetmek, Tatlı yiyecek veya içecek tüketirken ağrı veya rahatsızlık hissetmek, Narenciye ve alkolsüz içecekler gibi asitli yiyecek ve içecekleri tüketirken ağrı veya rahatsızlık hissetmek, Özellikle günlük diş bakımı rutini sırasında soğuk su ile temasta ağrı veya rahatsızlık hissetmek, Daha sonra dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken ağrı veya rahatsızlık hissetmek ve Asidik gargara kullanırken ağrı veya rahatsızlık hissetmek gibi belirtileri baş göstermektedir.