Bite Wing Radyografi Konya

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi (Bite-Wing) Nedir?

Bite-Wing radyografi oral ve maksillofasiyal radyolojide yaygın olarak kullanılan bir ağız içi görüntüleme tekniğidir. Yüz, çene, kafatası, boyun ve ağız bölgesiyle ilgili hastalık, travma, doku eksikliği sorunlarının tanı ve tedavisi maksillofasiyel cerrahi olarak adlandırılır. İdeal ve tanısal görüntülerin oluşturulması zordur ve iyi tekniğe bağlıdır.

Diş bitirme radyografileri, esas olarak dişlerin proksimal yüzeyleri görsel veya dokunsal olarak incelenemiyorsa, proksimal çürükleri tespit etmek veya izlemek için en iyi yoldur. Oklüzal çürükler, krestal alveoler kemik seviyesi ve püskürme paternleri için ikincil olarak, çürük ve pulpa alanlarına restorasyon yakınlığı, primer molar furkasyon patolojisi ve gelişimsel anomaliler bite-wing radyografilerle de tespit edilebilir.

Isırma Radyografisi (Bite-Wing) Prosedürü Nasıl İşliyor?

Radyografik incelemenin bitirilme sıklığı, çürük risk değerlendirmesine dayanmaktadır. Risk durumu zaman içinde değişebileceğinden, radyografik geri çağırma aralığı değişebilir. Çürük risk değerlendirmesi yüksek olan bir hasta, çürük risk değerlendirmesi (12-24 ay) olan bir hastadan daha sık (6 ayda bir) radyografilerin bitmesini gerektirecektir. Film paketinin yönü dikey veya yatay olarak konumlandırılabilir. Film paketinin yerleştirilmesi, köpek dişinin distalinden başlayıp son patlayan moların arka yarısına doğru ilerleyen maksiller ve mandibular dişlerin koronal yarımlarını, interproksimal temasları ve interdental septanın bölümlerini ortaya çıkarır. Diş ve çene boyutuna bağlı olarak bir ila iki film gerekebilir.

Muayene Sonrası

Çocukluk veya ergen gelişimi sırasında bireyden 6 ila 12 ayda bir sık çekilen radyografilerin alınması alışılmadık bir uygulama değildir. Ayrıca bunlar yüksek bozulma oranlarına sahip yetişkinler için de yapılmaktadır. Alternatif olarak, diş çürümesi tespit edilemez ve hızlı bir şekilde ilerleyebilir, kapsamlı onarım veya diş kaybı gerektirir. Bu, diş replasmanı için gerekli daha kapsamlı bir değerlendirmeyi kolaylaştırmaktadır. Teşhisi kolaylaştırmak için gerekli daha fazla röntgen maruziyetini (ısırıkların ötesinde) garanti edecektir. Diş bitirme röntgeni muayeneleri arasındaki daha uzun aralıklar, çürük riski (diş çürüğü) ve periodontal hastalık düşük olduğunda endikedir.