Açık Kapanışlı Ortodonti Konya

Açık Kapanışlı Ortodontik Tedavisi Nedir?

Açık kapanışlı Ortodonti’deki en zorlu süreçlerden bir kaçı diş çekimi molar distalizasyon ve diş kemerlerinin genişlemesidir. İnterproksimal azalma, diğer şeylerin yanı sıra, maloklüzyonu düzeltmek ve ortodontistin uğraşması gereken diş alanı kazanımına izin vermek için ortodontik silahlandırmanın bir parçası olmuştur. Boşlukları, özellikle diş çekimi sonucunda ortaya çıkanları, ortodontik tedavi sırasında gerekli olan temel bir beceridir. Bilgisiz açık kapatma mekaniği, ideal bir oklüzyonun sağlanamamasına neden olabilir. Biyomekanik alanındaki yeni bilgiler, yeni malzeme ve tekniklerin geliştirilmesiyle birlikte, mekaniği basitleştiren mekan kapanışında önemli bir iyileştirmeyi mümkün kılmaktadır.

Alan kapanmasının biyomekanik temeli, klinisyenlerin ankraj ve tedavi seçeneklerini belirlemelerini, çeşitli alternatiflerin prognozlarına ulaşmalarını ve bakım sonuçlarını iyileştirebilecek spesifik ayarlamalara karar vermelerini sağlar.

Açık Kapanışlı Ortodontik Tedavisinde Uygulanan Prosüdür nedir?

İyi tedavi sonuçları elde etmek için, mekanın kapanmasının arkasındaki ilkeleri anlamak çok önemlidir. Parantez Her dişe takılan braketler, tedaviniz boyunca bir dizi kabloyu barındırmak ve dişleri son konumlarına yönlendirmek için hassas bir şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Her braketin her diş için bir ‘reçetesi’ vardır, yani en iyi sonucu elde etmek için dikkatlice takılmalıdır. Braketlerin takılması, dişlerin yüzeyine tutturmak için bir tutkal kullanarak basit ve ağrısızdır (enjeksiyon yok!). 

Alan kapanmasının düzenlenmesi nihayetinde dişlere uygulanan biyomekanik kuvvetler, kuvvet ve moment büyüklüğünde değişiklik, moment-kuvvet oranı (M / F), kuvvet-sapma oranı ve ankraj ünitesi tarafından belirlenir. Çok sayıda mekanik seçenek nedeniyle, her durum için en uygun modelin seçimine özel dikkat gösterilmelidir. Belirli yönler göz önünde bulundurulmalıdır ve üç boyutlu boşlukların kapatılması sırasında diş hareketinin hassas kontrolü, tedavi hedeflerine ulaşmak için baskın bir öneme sahiptir.

Ortodontik tedavi sırasında kullanılan teller, braketlerdeki bir yuvaya yerleştirilir ve küçük bir elastik halka veya metal klips ile yerinde tutulur.

Açık Kapanışlı Ortodontik Tedavisinde İyileşme Süreci

Tel daha sonra dişleri doğru konuma hareket ettirmek için bir kuvvet uygular. Açık kapanışlı sırasında elastik ‘güç zinciri’ gibi aksesuarlar, alanı kapatmak için tel boyunca dişleri kaydırmak için kullanılabilir. Bu nedenle tren rayları (bu terimi sevmemize rağmen!). Brace tedavisi sırasında kullanılan ilk teller, ilk hizalamayı ve doğru kalabalık ve rotasyonları (çarpık veya bükülmüş dişler) elde etmek için ince ve yumuşaktır. Genellikle tedavinin bu aşamasında gülüşünüzdeki en büyük değişiklikleri göreceksiniz. Çoğu randevuda, parantezlerinizdeki teller değişecektir. Brace tedavinize devam ettikçe, kullanılan tellerin daha kalın ve daha dikdörtgen şeklinde olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü bu dikdörtgen teller, dişleri kademeli olarak son konumlarına hareket ettirerek braketlerdeki yuvaya daha sıkı oturur.