Vitalite Kontrolü Konya

Vitalite Kontrolü Nedir?

Canlılık testi (ayrıca canlılık testi, duyarlılık testi) ile diş hekimi diş kökünün canlı (canlı), iltihaplı, diş travması nedeniyle hasar görmüş veya zaten ölmüş olup olmadığını belirler. Canlılık kontrolleri ayrıca bir diş protezinde (örneğin bir diş kronu) ilerlemede de yararlıdır. Teknik jargonda pulpa adı verilen diş kökü, dişin üst veya alt çeneye sıkıca tutturulmuş kısmıdır. 

Kök kanalında, yani diş kökünün içinde sinirler ve kan damarları vardır. Sinirler dişi ağrı uyaranlarına karşı duyarlı hale getirirken, kan damarları dişlere besin sağlamakla görevlidir. Belirli koşullar altında, diş kökünün iltihaplanması ve hatta ölmesi olabilir. Geçmişte insanlar böyle dişleri çekiyorlardı. Bugün diş hekimi etkilenen dişleri bir kök kanal tedavisi (kök kanal tedavisi) yoluyla almak için mümkün olan her şeyi yapacaktır.

Vitalite Kontrolü Nasıl Devam Ediyor?

Canlılık testi, yani dişlerin hassasiyet ve canlılık açısından incelenmesi, düzenli diş kontrollerinden biridir. Testin amacı diş üzerindeki harici bir uyaranın yoğunluğunu ve süresini belirlemektir. 

Her şeyden önce, soğuk ve sıcakla yapılan termal testler sadece diş kökünün canlılığı hakkında değil, aynı zamanda durumu hakkında da sonuçlara varılmasına izin verir. Uyaran özellikle güçlü olarak algılanırsa, bu diş kökünün (pulpitis) iltihabı için konuşur. Mevcut fakat azaltılmış bir stimülasyon hissi, dentin parçacıkları ile tıkanmış bir kök kanalı için konuşma eğilimindedir.

Vitalite Kontrol Süreci Nasıl Devam Ediyor?

Hassasiyet testi sadece diş hekimi sadece “şüpheli” dişi değil, aynı anda birkaç dişi de test ederse anlamlıdır. Nedeni: dişlerinde ortalama hassasiyetin üstünde veya altında olan hastalar vardır, böylece sadece bir dişte bulunan hassasiyet seviyesi yanlış tanılara yol açabilir. Diş kökü, özellikle ileri yaştaki hastalarda sıklıkla azaltılmış veya dejenere edilmiştir. Bu ve büyük dolgular da sonucu tahrif edebilir. Duyarlılık testleri de kök uçlarına veya çevresindeki kemiğe verilen hasarı tespit etmek için uygun değildir. Burada ve şüpheli teşhislerde sadece bir röntgen dişin iç kısmının gerçek durumunun güvenilir bir resmini sağlayabilir. Herne uygulama kliniği bunun için yumuşak dijital röntgenler kullanır.