Serbest Diş Eti (Grefti) Konya

Serbest Diş Eti Grefti Nedir?

Yetersiz keratinize doku serbest dişeti greftleme ile cerrahi olarak arttırılabilir. İmplant çevresinde keratinize mukozanın varlığı veya rekonstrüksiyonu restoratif prosedürü kolaylaştırabilir ve hastaya tahriş veya rahatsızlık vermeden oral hijyen rutininin korunmasına izin verebilir. Bu klinik vaka raporunun amacı, mandibular sabit implant destekli protezle ilişkili bir serbest diş eti grefti kullanarak interforaminal bölgede keratinize mukoza bulunmayan dişsiz bir hastanın oral rehabilitasyon prosedürünü tanımlamaktır. Tedavi, bir maksiller tam protez ve mandibular sabit implant destekli protez imalatını ve ardından mandibular keratinize mukozanın genişliğini arttırmak için serbest bir diş eti grefti içermiştir. Damaktan serbest dişeti grefti elde edildi ve interforaminal alanın bukkal tarafına aşılandı. Mukogingival cerrahi sonrası 02 ve 12 aylık takiplerde, serbest diş eti greftinin peri-implant sağlığı, hijyeni ve hasta konforunu arttırdığı gösterilmiştir.

Serbest Diş Eti Grefti Prosedürü Nasıl İşliyor?

Serbest dişeti grefti, interforaminal alanın bukkal tarafındaki mandibular keratinize mukozanın genişliğinin arttırılmasında etkili bir tedavidir ve daha iyi ağız hijyeni sağlayan peri-implant dokularının sağlığının korunmasında bir iyileşme sağlamıştır. Sabit implant destekli protez protez mandibular rehabilitasyonda alternatif bir tedavidir. Bununla birlikte, dental implantların uzun ömürlülüğü ve protez için peri-implant yumuşak dokusunun bakımı ve sağlığı gereklidir. İmplant cerrahisini takiben yumuşak doku iyileşmesi, keratinize veya keratinize olmayan mukozadan oluşan bir sınır dokusunun oluşmasına neden olabilir.

Tedavi Süreci
Bu prosedürde, damaktan doku almak yerine, onarılması gereken dişin etrafına veya yakınına sakızdan aşılanır. Pedikür adı verilen flep, sadece bir kenar kesilir, böylece bir kenar takılı kalır. Daha sonra sakız maruz kalan kökü örtmek için aşağı veya yukarı çekilir ve yerine dikilir. Bu prosedür sadece diş yakınında bol miktarda sakız dokusu olan kişilerde yapılabilir.