Diş Çürüğüne Karşı Florür Tedavisi Konya

Diş Çürüğüne Karşı Florür Tedavisi Nedir?

Florür, güçlü dişler oluşturan ve boşlukları önleyen doğal bir mineraldir. On yıllardır ağız sağlığı için gerekli bir tedavi olmuştur. Florür sağlıklı diş minesini destekler ve dişlere ve diş etlerine zarar veren bakterilerle savaşır. Diş minesi, her dişin dış koruyucu tabakasıdır. Florür, diş çürüğü veya boşlukları geliştirme riski yüksekse özellikle yararlıdır. Florür, birçok gıdada ve suda doğal olarak bulunan bir mineraldir. Her gün, mineraller diş mine tabakasına iki işlem, demineralizasyon ve remineralizasyon yoluyla eklenir ve kaybedilir. Plak bakterilerinden ve ağızdaki şekerlerden oluşan asitler emayeye saldırdığında mineraller bir dişin emaye tabakasından kaybolur(demineralizasyon). Florür, kalsiyum ve fosfat gibi mineraller, emaye tabakasına tüketilen gıdalardan ve sulardan yeniden biriktirilir (remineralizasyon). Mine tabakasını onarmak için yeterli remineralizasyon olmadan çok fazla minerali giderilmesi diş çürümesine yol açar.

Florür, dişi ağızdaki plak bakterilerinden ve şekerlerden gelen asit saldırılarına karşı daha dirençli hale getirerek diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.

Florür Tedavisinde Prosedür Nasıl İşliyor?

Ayrıca erken bozunmayı da tersine çevirir. 6 yaşın altındaki çocuklarda, florür kalıcı dişlerin gelişimine dahil olur ve asitlerin dişleri demineralize etmesini zorlaştırır. Florür aynı zamanda yeniden mineralleşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur ve hem çocukların hem de yetişkinlerin zaten patlamış dişlerinde asit üretimini bozar. Boşluklar, bakteriler dişlerde ve diş etlerinde biriktiğinde ve yapışkan bir plak tabakası oluşturduğunda ortaya çıkar. Plak dişleri ve dişeti dokusunu aşındıran bir asit üretir. Plak emaye tabakasını yıkarsa, bakteriler dişin çekirdeğindeki sinirlere ve kana bulaşabilir ve onlara zarar verebilir. Florür tedavisinin yararları, yan etkileri, maliyeti ve neler olacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Belirtildiği gibi, florür gıdalarda ve suda bulunur. Ayrıca florlanmış diş macunları ve ağız durulama yoluyla doğrudan dişlere uygulanabilir.

Florür Uygulaması İçin Gerekenler Nelerdir?

Düşük güçlerde florür içeren ağız çalkalama maddeleri tezgâhta mevcuttur; daha güçlü konsantrasyonlar doktor reçetesi gerektirir. Ofisindeki bir diş hekimi dişlere jel, köpük veya vernik olarak florür uygulayabilir. Bu tedaviler, diş macunlarında ve ağız çalkalamalarında bulunan miktardan çok daha yüksek bir florür içerir. Vernikler dişlere boyanır; köpükler dişlere bir ila dört dakika süren bir ağızlık içine konur; jeller ağız koruyucu ile boyanabilir veya uygulanabilir. Diş hekimleri, yüksek konsantrasyonlu durulama, köpük, jel veya vernik şeklinde profesyonel florür tedavileri sağlar. Tedavi bir çubuk, fırça, tepsi veya gargara ile uygulanabilir.Bu tedaviler, su veya diş macununuzdakinden çok daha fazla florür içerir. Başvurmaları sadece birkaç dakika alır. Tedaviden sonra 30 dakika boyunca yemekten veya içmekten kaçınmanız istenebilir, böylece florür tamamen emilebilir.