Hızlı Maksiller Expansiyon (Genişletme) Konya

Hızlı Maksiller Expansiyon (Genişletme) Nedir?

Maksiller dental ark genişliği varyasyonu ve çağdaş literatür ışığında kalabalık gelişimi ile ilgili farklı çalışmaların sonuçlarını özetlemek için erken karma diş hekimliğinde yapılan hızlı maksiller genişleme hakkındaki retrospektif araştırmamızı gözden geçirdik. Amaç dental ark büyümesinin sonuna kadar izlenen tedavilerin etkilerini tanımlamaktır. Tüm çalışmalarda, yaprak döken dişlere bağlı bir Haas genişletici kullanılmıştır. 

Analiz sonucunda yaprak döken dişlere sabitleme ile hızlı maksiller genişlemenin intermolar ve interkanin alanlarda enine genişliğin arttırılmasında etkili olduğu, ve değişiklik tam kalıcı diş aşamasına kadar korunmuştur. Maksiller lateral kesici dişler tamamen patlamadan önce gerçekleştirildiğinde, bu prosedür ön alandaki kemer uzunluğundadır. Sonuç olarak, zamanla kalabalıklaşmayı sabit bir şekilde azaltan kalıcı kesici dişler için mevcut alanda hızlı bir artışa izin verir.

Hızlı Maksiller Expansiyon (Genişletme) Prosedürü Nasıl İşliyor?

Birçok ebeveyn, çocuklarını dişlerini düzeltmek için bir ortodontiste götürür. Ancak çocuğunuzun ısırmasını düzeltmenin de aynı derecede önemli olduğunu biliyor muydunuz? Ortodontistiniz Çocuğunuzun çene hizasına yardımcı olmak için bir dizi farklı tedavi seçeneği önerebilir. Önerilere hızlı Maksiller Genişleme Tedavisi de dahildir. Hızlı maksiller genişleme, büyüme sırasında sabit ortodontik cihazlar vasıtasıyla orta palans sütürünün açılması için kullanılan bir prosedürdür. Amaç dental ve iskelet genişlemesinin bir sonucu olarak maksiller arkın enine genişliğini arttırmaktır.

Bunun gibi jargon dolu bir adla, bazı sorularla klinikten çıkabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sizin için yanıtladık. Sonuç olarak ortodontistinizin önerdiği düzeltici tedavi hakkında daha fazla güvende hissedebilirsiniz

Tedavi Süreci Nasıl Devam Ediyor?

Hızlı Maksiller Genişleme (RME), çok dar olduğunda üst çenenizi genişletmek için kullanılan bir ortodontik tekniktir. Çocuğunuzun üst dişlerine sabitlenen ve çıkarılamayan bir genişletici cihazın kullanımını içerir. En iyi sonucu elde etmek için çocuğunuzun en yoğun büyüme hamlesinden önce veya sırasında genişleme tedavisine başlamanızı önerir bu genellikle gençlik yıllarına denk gelir. Bu aşamada, çene daha yumuşaktır ve genişlemesi muhtemeldir. Çok geç bırakmamanızı sağlamak için, önce 7 yaşından itibaren bir ortodontiste danışmanızı öneririz, böylece gelecekteki sorunları en aza indirmeye yardımcı olmak için Hızlı Maksiller Genişleme gibi erken müdahaleler de dahil olmak üzere tüm potansiyel sonuçlara hazırlıklı olursunuz.